Šéf britských speciálních sil odmítá vydání knihy
10.02.2010 07:00
Tento týden vyjde v Británii knížka popisující operace příslušníků jednotek SAS v Iráku v letech 2003-2009. Velitel speciálních sil se do poslední chvíle snažil jejímu vydání zabránit.
Ředitel speciálních sil v hodnosti generálmajora (z bezpečnostních důvodů nemůže být blíže identifikován) britskému listu The Times řekl, že se obává, že vydání knihy Task Force Black bude mít negativní dopad na operační efektivitu elitních jednotek. Publikace z pera novináře BBC Marka Urbana je totiž založena na rozhovorech se současnými a bývalými členy Special Air Service (SAS) a popisuje mimo jiné i taktické detaily zvláštních akcí v Iráku.
Vyjednávání mezi autorovými právníky a vojáky se táhnou už měsíce, a byť se nalezl určitý kompromis, ředitel speciálních sil (Director Special Forces, DSF) s ním není spokojen. Speciální síly, kromě zmiňovaných SAS, zahrnují ještě Special Boat Service (SBS), podpůrnou skupinu (Special Forces Support Group) a průzkumníky (Special Reconnaissance Regiment).
"DSF by byl nejradši, kdyby o SAS nebylo napsáno vůbec nic. Ještě lepší by bylo, kdyby se v tisku neobjevilo ani slovo 'speciální‘ ani 'síly‘," řekl britskému listu zdroj z ministerstva obrany, který si nepřál být jmenován.
Na rozdíl od šéfa speciálních sil, ministerstvo obrany nakonec souhlasilo s kompromisní dohodou s autorem, nicméně knihu oficiálně neposvětilo. "Nestalo se tak, protože by to znamenalo, že ministerstvo a speciální síly jsou s ní spokojeny, což nejsou," dodal onen zdroj.
Kniha popisuje mise v Bagdádu, Basře a podél jižní hranice s Íránem. Publikace z Iráku, které vycházely o působení SAS doposud, se zabývaly především operacemi v Bagdádu, kde britští "speciálové" působili s americkou Delta Force a dalšími zvláštními jednotkami. Méně toho bylo známo například o působení členů SAS v Basře, kde se účastnili akcí spolu s elitními americkými NAVY Seals. Zajímavá je i poměrně úzká spolupráce britských speciálních sil s tajnou službou MI6.
Publikace je pojmenována podle multinárodní skupiny Task Force Black, v níž působili i příslušníci SAS. Vznikla v roce 2005 po únosu a vraždě dvou Britů Kena Bigleyho a Margaret Hassanové. Jejím úkolem bylo kromě chytání prominentů režimu Saddáma Husajna a představitelů al-Kajdy vytvoření zpravodajské sítě, která by pomáhala čelit hrozbě únosů.
Foto: profimedia.cz, littlebrown.co.uk
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.