Šéf diplomacie Vídně zamíří <span>zprvu k "potížistům"</span>- do ČR

Zahraničí
7. 12. 2008 12:35
Nový šéf rakouské diplomacie po přísaze u spolkového prezidenta.
Nový šéf rakouské diplomacie po přísaze u spolkového prezidenta.

Spindelegger se loučí se svou předchůdkyní v úřadě Plassnikovou.První bilaterální návštěvu vykoná nový rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger v České republice. Měla by se uskutečnit již krátce po Novém roce. Ministr to oznámil v rozhovoru pro dnešní vydání listu Tiroler Tageszeitung. "Považuji za důležité mít s našimi sousedy dobré vztahy.

V případě Česka je důvodem samozřejmě i to, že Praha bude v příštích šesti měsících předsedat Evropské unii," uvedl Spindelegger.

Není to ale podle šéfa rakouské diplomacie jediný důvod. Spindelegger poukázal v rozhovoru na to, že vztahy Rakouska s žádným z jeho sousedů nebyly v posledních letech tak zatíženy, jako právě s Českem. Připomněl především spory kolem české jaderné elektrárny Temelín, ale také problematiku takzvaných Benešových dekretů, týkajících se vyvlastnění a odsunu Němců z poválečného Československa.

Jako výraz dobré vůle a obzvláštní přátelskosti se prý chce Spindelegger ještě před návštěvou naučit alespoň pár vět česky, aby jimi mohl oslovit svého kolegu Karla Schwarzenberga.

ČTĚTE TAKÉ: Nový šéf rakouské diplomacie má atomové hobby - Temelín

Obsahově ale podle svých slov nechce nový rakouský ministr zahraničí Praze nijak ustupovat. "To se týká Česka a Slovenska, pokud jde o Benešovy dekrety, i Slovinska v otázce takzvaných dekretů AVNOJ," řekl Spindelegger.

A další polibek Plassnikové. Vztahy ČR-Rakousko ála šéf Černína.Výnosy Antifašistické rady národního osvobození Jugoslávie (AVNOJ) jsou obdobou takzvaných Benešových dekretů a umožnily ve Slovinsku na konci druhé světové války zabavovat majetek německy hovoříci menšiny.

Již minulý týden v rozhovoru pro agenturu APA ministr Spindelegger řekl, že bude na mezinárodní scéně i nadále působit proti jaderné energetice. Má se to konkrétně týkat mimo jiné i Temelína. "Kdykoli se setkám se svým českým kolegou, bude toto téma vždy na pořadu jednání," řekl Spindelegger a dodal, že Rakousko bude vždy požadovat, aby bezpečnostní standardy jaderných zařízení byly mimořádně vysoké.

Foto: archiv rakouského min. zahraničí (Hopi-Media)

Autor: ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ