Šéf německé Levice (Die Linke.) chce mobilizovat ulici. Aby se vláda pohnula a něco podnikala proti hospodářské krizi, je nezbytné „vzbouření zdola", například generální stávka či velké demonstrace, prohlásil Oskar Lafontaine v listu Leipziger Volkszeitung.
Na pozadí nejnovějších debat o hrozbě sociálních nepokojů ve Spolkové republice tak Lafontaine zopakoval svůj požadavek generální stávky, o kterou jeho strana už déle usiluje. „Hodně lidí u nás říká, že ti nahoře si dělají, co chtějí. Tomu je nezbytné postavit se zezdola na odpor," říká někdejší šéf sociálních demokratů (SPD), premiér Sárska a spolkový ministr financí."
Jen tak spolková vláda něco podnikne proti oklešťování sociálního státu a nezaměstnanosti, říká Lafontaine. „Varování z ulice" má podle něj v Německu tradici.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf německé Levice by rád hodně bankéřů za mřížemi
Německá levice chce jako prezidenta televizního komisaře
Bavorsko naruby. Levice se dere do parlamentu
Současně se Lafontaine postavil za aktuální varování šéfa německých odborů DGB Michaela Sommera a kandidátky SPD na úřad spolkového prezidenta Gesine Schwanové před možnými sociálními nepokoji v důsledku nynější hospodářské krize.
Schwanová v rozhovoru pro Frankfurter Rundschau uvedla, že současná krize se může stát „nebezpečím pro demokracii". Schwanová se domnívá, že u obyvatelstva nesmí vzniknout dojem, že ti, kdo krizi zapříčinili, jí zůstanou nedotčeni. Jinak se může rozšířit masivní pocit nespokojenosti. „Umím si představit, že vztek lidí může za dva tři měsíce výrazně vzrůst," řekla. Nálady ve společnosti se můžou stát výbušnými.
Schwanová i Sommer za své výroky sklidili nejen odmítavé reakce a zčásti ostrou kritiku mnoha politiků, ale také médií. Ozývají se důrazná varování před panikařením.
Neodpovědné, škodlivé, hloupé... zní nejčastější kritika na adresu Schwanové a Sommera.
Foto: ČTK/AP a Reuters