Šéf OBSE označil svou organizaci za utopii

Zahraničí
11. 4. 2007 10:35
bez popisku 7056
bez popisku 7056

Sekretariát Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se bude sice na podzim stěhovat do nového sídla v bývalém Pálffyho paláci v centru Vídně, ale organizace sama prožívá velmi obtížné období. Její generální tajemník Marc Perrin de Brichambaut dokonce přiznává, že "OBSE je v hluboké krizi" a je "v jistém smyslu utopií".

V rozhovoru pro vídeňský list Der Standard francouzský diplomat poukazuje na to, že problém spočívá především v tom, jak se OBSE vyvíjela v 90. letech. Zejména Rusko je s vývojem, na který prý tehdy nemělo vliv, nespokojeno. A zatímco Rusko se od té doby změnilo, OBSE zůstala stejná, uvádí Brichambaut.

Na půdě bývalé KBSE se odehrával ideologický konflikt mezi Východem a Západem. Dnes je to boj o moc a o instituce, říká dále generální tajemník OBSE. Jde především o činnost volebních pozorovatelů a misí OBSE v jednotlivých zemích. Politika organizace je navíc hodně závislá na osobě předsedy její rady, která se často mění. Organizace není pevnou institucí, ale zůstává politickým procesem, je v jistém smyslu utopií, dodává generální tajemník, který připomíná, že on sám je jen šéfem správy bez politických pravomocí.

Brichambaut předpokládá, že se brzy do OBSE dostane i otázka americké protiraketové obrany: "Rusko a Bělorusko mají právo, možná dokonce povinnost o raketovém štítu diskutovat. Tento štít způsobí další polarizaci vztahů mezi Ruskem a řadou zemí v organizaci. Není to konstruktivní plán, protože vyvolá rozpory uvnitř EU i NATO," soudí.

Podobně skeptický je i v otázce statusu Kosova. Připomíná, že ani EU není v názoru na takzvaný Ahtisaariho plán jednotná. Kromě toho nepředpokládá, že Rada bezpečnosti OSN zaujme k této otázce stanovisko před summitem G8, na němž ruský prezident Vladimir Putin tento problém spolu s požadavky na protiopatření jistě nastolí. "Američané pak mohou ztratit trpělivost. Pokud Kosovo jednostranně vyhlásí nezávislost, může být řadou zemí uznáno. A Rusko může přijít na to, že by samo mohlo uznat třeba Abcházii nebo Podněstří," uvedl generální tajemník OBSE.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Francii čekají rozsáhlé stávky a protesty proti škrtům v rozpočtu

Zahraničí
18. 9. 2025

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ