Přísný azylový zákon
Šéf OSN: Rakouská xenofobie roste, pomoc běžencům nutná
28.04.2016 12:16
Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun v rakouském parlamentu varoval před "stále restriktivnější" migrační politikou evropských zemí. Ve Vídni promluvil den poté, co rakouští zákonodárci schválili zpřísnění azylového zákona, které umožňuje odmítat žádosti o azyl přímo na hranici.
"Dělá mi starosti, že evropské země nyní prosazují stále restriktivnější imigrační a uprchlickou politiku," řekl Pan Ki-mun. Vyzval zároveň, aby státy nadále přijímaly lidi v nouzi. Znepokojení vyjádřil rovněž nad tím, že "v Rakousku i mimo něj" narůstá xenofobie. Zdařilá integrace žadatelů o azyl je podle šéfa světové organizace "výhrou pro všechny".
Předseda pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache řeč generálního tajemníka kritizoval s tím, že Rakousko uprchlíkům vždy pomáhalo ze všech sil. Jako příklad uvedl pomoc Maďarům po roce 1956, Čechoslovákům po roce 1968 či obyvatelům Jugoslávie v 90. letech. Vídeň chce podle něj pomáhat i nyní, "nemůžeme ale zvládnout všechny konflikty a vlny stěhování národů z celého světa - od Afriky po Blízký východ".
Ke zpřísnění azylového zákonodárství rakouská koaliční vláda sociálních demokratů a lidovců přikročila kvůli loňskému vysokému počtu žádostí o azyl. Novela umožní vyhlášení "stavu nouze", během nějž bude možné odmítat migranty již na hranici. Těžší bude pro žadatele o azyl dosáhnout také scelení rodiny. Azyl navíc Rakousko poskytne úspěšným žadatelům jen na tři roky. Poté přezkoumá oprávněnost jeho trvání.
Loni Vídeň přijala devadesát tisíc žádostí o azyl, což odpovídá zhruba procentu rakouské populace. Letos podalo žádost o azyl podle ministra obrany Hanse Petera Doskozila již 16 až 17 tisíc lidí. Na počátku roku přitom kabinet oznámil, že letos přijme jen 37 500 žadatelů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.