Plán B
Šéf slovenského parlamentu: Chystejme návrat koruny
13.12.2010 15:57
Předseda slovenského parlamentu Richard Sulík soudí, že by země měla přestat slepě věřit řečem lídrům eurozóny a připravit si plán B na návrat ke slovenské koruně.
"Když už jsme příliš malá země, abychom výrazně ovlivnili konání Evropské unie, musíme alespoň chránit hodnoty, které vytvořili a tvoří lidé žijící na Slovensku," napsal v komentáři pro slovenské Hospodárske noviny. "Snahy Slovenska stát se členem eurozóny byly motivované vidinou stabilní měny a solidních pravidel, jako třeba maastrichtská kritéria či neručení za závazky dalších členských států."
Připomíná, že na základě těchto pravidel do eurozóny nemohla vstoupit Litva, neboť překročila povinný deficit státního rozpočtu o 0,07 procentního bodu. "Dnes, o dva roky později, musím bohužel konstatovat, že pravidla neplatí pro všechny stejně, respektive momentálně neplatí vůbec a činnost Evropské komise má od zodpovědného přístupu pořádně daleko," nešetří kritikou zakladatel a předseda pravicově-liberální strany Sloboda a Solidarita.
Odsuzuje záchranu Řecka, jehož občané žili třicet let nad poměry a kde na nezodpovědné socialistické politice, jakou podle Sulíka nedávno trpělo i Slovensko, slušně vydělávaly banky. "Irsko je podobný případ, jen s tím rozdílem, že se banky rozhodly hrát si na kasino a nafoukly realitní bubliny. Stát je v tom podporoval oslabením kontrolních mechanismů a potom státními zárukami."
Hazard s eurem
Zodpovědné by podle politika bylo nechat banky podílet se na vzniknutých výpadcích, a ne vytvářet nové peníze tím, že Evropská centrální banka vykupuje dluhopisy členských států. Ani "euroval", kterým ostatní země platící eurem přebírají dluhy, nevidí jako správné řešení. Menší země takto v uvozovkách zachraňovat lze, ale snažit se o totéž v případě Itálie či Španělska je hazard s eurem.
Sulík studoval fyziku a ekonomii na Slovensku a také v Mnichově, vypracoval diplomovou práci o rovné dani, která se zároveň stala koncepcí daňové reformy Slovenska, uskutečněné v roce 2003. Působil tehdy jako poradce ministrů financí Ivana Mikloše a Jána Počiatka. Po červnových volbách a úspěchu jeho nové strany se stal předsedou Národní rady SR.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.