Šéf Zelených si sype popel na hlavu, ale pedofilie drtí partaj

Zahraničí
18. 9. 2013 14:05
Jügen Trittin pod těžkou palbou.
Jügen Trittin pod těžkou palbou.

Německé opoziční Zelené dohnala před volbami jejich vlastní minulost. Závěr kampaně zcela zastínila debata o pedofilních tendencích ve straně v 80. letech a o roli, jakou v nich sehrál nynější volební lídr Jürgen Trittin. Už tak nepříliš nadějné vyhlídky ekologické strany na výraznější úspěch v nedělním hlasování dostaly diskuzí o společensky citlivém tématu další tvrdý úder.

Impulzem k nim bylo na počátku týdne zveřejnění výsledků bádání vědce Franze Waltera, který z podnětu samotných Zelených zkoumal pedofilní minulost strany. Ta v rámci boje za práva sexuálních menšin měla od roku 1980 ve svém programu i požadavek na dekriminalizaci pohlavního styku s nezletilými a byla ovlivňována různými zájmovými hnutími pedofilů, jejichž aktivity dosáhly vrcholu právě v 80. letech.

Zleva Gregor Gysi, Rainer Brüderle a Jürgen Trittin v předvolební televizní debatě.Tyto tendence se promítly také do volebního programu Zelených pro komunální volby v Göttingenu v roce 1981, za který byl podle Walterova zjištění odpovědný tehdy student a dnes jeden z dvojice kancléřských kandidátů strany pro letošní volby Jürgen Trittin.

Objevila se v něm pasáž žádající beztrestnost za sex s dětmi, pokud by ho neprovázelo násilí ze strany dospělých.

Někdejší německý ministr životního prostředí svou odpovědnost za text přiznal a uznal, že tento požadavek byl špatný stejně jako skutečnost, že ho strana měla v programu až do roku 1989. "Této chyby lituji. Tehdy se na to pohlíželo jako na liberalismus, který však zašel příliš daleko," kál se devětapadesátiletý politik.

Obhajobu mu částečně poskytl i Walter, který upozornil na to, že Zelení nebyli v západním Německu jediní, u koho snahy o liberalizaci přístupu k sexu s nezletilými našly odezvu. Stejné výzvy se podle něj objevily rovněž u předchůdce mládežnické organizace vládních svobodných demokratů (FDP).

To však německým koaličním politikům nezabránilo v tom, aby v době vrcholící předvolební kampaně nerozpoutali vůči Trittinovi a Zeleným smršť kritiky.

Konzervativci kancléřky Angely Merkelové šéfa poslanecké frakce ekologické strany vyzvali, aby okamžitě složil post volebního lídra. "Potom, co Trittin musel přiznat, že byl součástí pedofilního kartelu Zelených, nemůže to zůstat bez důsledků," prohlásil generální tajemník bavorské silně katolicky orientované CSU Alexander Dobrindt. Ministryně pro rodinu ze sesterské CDU Kristina Schröderová předáka Zelených obvinila z výsměchu obětem sexuálního zneužívání.

Za pranýřovaného politika se postavilo vedení jeho strany i spřízněné sociální demokracie (SPD). Podle Trittinovy kolegyně z vůdčího volebního tandemu Zelených Katrin Göringové-Eckardtové je problematika vlivu pedofilů na Zelené dávnou historií, za kterou hnutí udělalo tlustou čáru a dnes se staví jednoznačně proti zneužívání dětí.

Předseda SPD Sigmar Gabriel i kancléřský kandidát sociálních demokratů Peer Steinbrück ocenili, jak otevřeně se Trittin ke stranické minulosti postavil.

Jednu z nejvýraznějších postav současných německých Zelených hájí i tisk. Otázkou je, zda to straně pomůže odvrátit hrozící neúspěch v nedělních parlamentních volbách, nebo ji tato aféra srazí ještě více dolů. V některých předvolebních průzkumech klesla pod hranici deseti procent hlasů, což je její nejnižší podpora za poslední roky.

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart a jeho spolkový kolega Jürgen Trittin roku 1999 v Praze.Předloni v atmosféře obav z důsledků havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima a debat o zavření německých atomových zařízení byla přitom výrazně nad 20 procenty.

Podle pozorovatelů Zeleným uškodilo, že v kampani podporovali zvyšování daní nebo horovali pro povinný vegetariánský den ve veřejných jídelnách.

Málo se naopak podle expertů soustředili na svá tradiční témata jako energetiku a ochranu životního prostředí.

Projevilo se to i při bavorských zemských volbách minulou neděli, v nichž Zelení se ziskem 8,6 procenta hlasů zůstali daleko za svými cíli. Na celoněmecké úrovni by rádi po volbách vytvořili koalici s SPD, která Německu vládla už v letech 1998 až 2005. Podle současných prognóz však nejspíš stráví další čtyři roky v opozičních lavicích.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ