Evropská unie může kvůli ukrajinské krizi uvalit na Rusko další sankce. Dnes to na oficiální návštěvě Polska řekla vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. Šéfka unijní diplomacie ostře kritizovala volby na východě Ukrajiny, které uspořádali proruští separatisté a které Moskva i přes výhrady Západu a Kyjeva uznala.
"Otázka sankcí je stále na stole," řekla Mogheriniová, která do Polska zavítala v rámci své první cesty v nové funkci. Zdůraznila také, že jakékoli rozhodnutí v této věci bude vycházet z vůle všech 28 členů evropského bloku.
Mogheriniová nicméně začátkem týdne v rozhovoru s německým deníkem Süddeutsche Zeitung a pěti dalšími evropskými listy vyjádřila pochybnosti o účinnosti sankcí. Skutečností ale podle ní je, že "mají dopad na ruské hospodářství a že je pociťuje ruské vedení a jeho okolí". K tomu ovšem dodala: "Je ale otevřenou otázkou, zda Moskva kvůli nim změní svou politiku."
Ve středu předseda nové Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že protiruské sankce se prozatím nezmění. Juncker se v blízké době chce sejít s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, termín návštěvy ale stanoven ještě nebyl.
Volby na východě Ukrajiny Mogheriniová označila za "nelegální a nelegitimní" a za "velmi špatné znamení". "Situace v oblasti je mimořádně špatná," dodala s tím, že lidé na východě Ukrajiny nadále umírají. Na východě sice platí příměří, na kterém se vláda s povstalci dohodla v září, obě strany se ale navzájem obviňují z jeho porušování.
O další unijní strategii vůči Ukrajině a Rusku chce Evropská unie jednat 17. listopadu, kdy se sejdou ministři zahraničí unijních zemí.
O podobě sankcí Evropská komise přímo nerozhoduje, její odborníci ale připravují možné návrhy konkrétních opatření. Konečné slovo při spuštění však mají členské země. Velvyslanci unijních států potvrdili rozhodnutí zachovat současnou podobu sankcí naposledy na konci října.