Švýcarská ministryně zahraničí Micheline Calmy-Reyová vyjádřila ochotu jednat třeba i s šéfem teroristické sítě al-Kajda Usámou bin Ládinem, aby navázala dialog s cílem vyřešit problémy na světě. Stejný postoj má i k představitelům dalších obdobných organizací v různých částech světa, pokud bez jejich účasti "nelze dosáhnout řešení".
Ministryně to dnes prohlásila v úvodu pětidenní schůzky švýcarských velvyslanců svolaných na výroční poradu do Bernu.
"Je třeba hledat dialog bez diskriminace a sednout si třeba za jednací stůl i s Usámou bin Ládinem?" zeptala se ministryně. "Odmítání dialogu je nakonec vždycky slepou uličkou," dodala vzápětí.
"Jistě, organizace jako Hizballáh, Hamas, kolumbijská guerilla FARC, tamilští separatisté LTTC na Srí Lance nebo ugandští povstalci LRA používají teroristické metody, což odsuzujeme. Přesto jsou ale významnými politickými činiteli, které při řešení konfliktu nelze obejít," uvedla Calmy-Reyová.
"Někoho to rozhořčuje, protože v tomto realismu vidí skluz ve prospěch terorismu. Nenechme se však mýlit: dialog ještě nevede nevyhnutelně k přijetí nepřijatelného. Porozumět není totéž jako omlouvat a neznamená spoluvinu," zdůraznila ministryně.
Neskrývala však, že snaha o dialog za každou cenu může přinést i zklamání. "Mějme vždy na mysli, že se v takových případech často pouštíme na nejistou půdu," dodala.
Švýcarsko nemá, na rozdíl od jiných zemí, "černý seznam" organizací, s nimiž je zakázáno se jednat. Sama příslušnost k organizaci, kterou i OSN považuje za teroristickou, není ve Švýcarsku trestně postižitelná. Pouze zločinná aktivita členů takové organizace může být stíhána.
Švýcarsko by bylo první tradičně demokratickou zemí, která by otevřeným jednáním s teroristickými organizacemi prolomila dosavadní tabu. Připomíná, že i dosud sklízela švýcarská diplomacie v některých případech kritiku demokratických zemí. Například Kolumbie podezírá Bern, že jeho vyjednávači zaplatili povstalcům výkupné půl milionu dolarů za propuštění dvou švýcarských rukojmích, Švýcarsko to však popírá.
USA, Izrael i německá kancléřka Angela Merkelová odsuzovaly dobré vztahy Švýcarska s Íránem, obviňovaným z financování mezinárodního terorismu a vývoje jaderných zbraní, a zvláště pak kritizovaly březnovou cestu ministryně Calmy-Reyové do Teheránu. Tam podepsala kontrakt na dodávku íránské ropy a zahalená v šátku se s úsměvem nechala fotografovat s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem pod obrovským portrétem ajatolláha Chomejního.
Foto: Reuters a Profimedia