Senior Berlusconi by si mohl odpykat trest péčí o důchodce

Zahraničí
9. 4. 2014 12:45
Včný Sylvio.
Včný Sylvio.

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi pravomocně odsouzený za daňové úniky by si mohl svůj trest odpracovat v ústavu pro postižené seniory. Vládní úřady to dnes navrhly soudu v Miláně, který má ve čtvrtek rozhodovat o dalším osudu bývalého politika a mediálního magnáta. Veřejně prospěšné práce by soud mohl uložit jako alternativní trest namísto jednoletého domácího vězení.

Podle katolického deníku L'Avvenire by Berlusconi pracoval pouze jeden den v týdnu. Ústav se navíc nachází nedaleko jeho milánské rezidence. Z původního trestu domácího vězení by pak bývalému šéfovi vlády zbyla pouze povinnost zdržovat se doma od jedenácti hodin večer do šesti hodin ráno.

Berlusconi a jeho přítelkyně Francesca Pascale.Výhodou alternativního trestu je podle právních expertů kromě menšího omezení osobní svobody i možnost stýkat se s větším počtem lidí. V domácím vězení by směl bývalý premiér po dobu jednoho roku mluvit pouze s rodinnými příslušníky a právníky.

O povolení setkat se s představiteli strany Forza Italia (Vzhůru, Itálie), jejímž předsedou zůstává, by musel Berlusconi pokaždé žádat soud.

Přijetí práce v domově seniorů by mu navíc přineslo další snížení trestu až o dva měsíce.

Sedmasedmdesátiletý lídr pravicové opozice, který léta dominoval italské politické scéně, byl loni pravomocně odsouzen za daňové podvody ve svém mediálním kolosu Mediaset. Trest mu byl v rámci amnestie zmírněn ze čtyř let na rok. Dva roky navíc nesmí zastávat veřejné funkce.

Italský Senát ho proto loni v listopadu vyloučil ze svých řad. Berlusconi tak nemůže oproti plánu kandidovat ani v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Protest proti Berlusconimu v italském Senátu.Kromě politické funkce a roku osobní svobody ztratil Berlusconi také čestný titul "rytíř práce", který mu vynesl přezdívku Il Cavaliere.

Berlusconi je nadále soudně stíhán v řadě kauz, ale ve většině z nich ještě nebylo vyneseno pravomocné rozhodnutí. Mediálně nejznámější je případ stíhání kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a sexu s nezletilou marockou dívkou Ruby. V něm byl nepravomocně odsouzen k sedmi letům vězení. Odvolací řízení začíná 20. června v Miláně.

Sám Berlusconi považuje své procesy za politicky motivované a označuje se za oběť soudní zvůle.

Autor: ČTK , APAFoto: ČTK/AP

Další čtení

Medvědi v Japonsku letos zabili rekordní počet lidí, uvedlo ministerstvo

Zahraničí
17. 10. 2025

Francouzský premiér Lecornu ustál v parlamentu dvě hlasování o nedůvěře vládě

Zahraničí
16. 10. 2025

Trump a Putin se sejdou v Budapešti, aby jednali o ukončení války na Ukrajině

Zahraničí
16. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ