Severoirští protestanti budou vládnout s katolíky

Zahraničí
26. 3. 2007 13:33
Ian Paisley by měl vést společnou vládu protestantů a katolíků v Severním Irsku.
Ian Paisley by měl vést společnou vládu protestantů a katolíků v Severním Irsku.

Ian Paisley by měl vést společnou vládu protestantů a katolíků v Severním Irsku.Předáci hlavních severoirských stran se v pondělí dohodli, že 8. května vytvoří společnou vládu protestantů a katolíků. Uvádí to prohlášení z historicky prvního osobního setkání šéfa Demokratické unionistická strany (DUP) Iana Paisleyho a předsedy republikánské formace Sinn Féin Gerryho Adamse. Londýn dohodu uvítal.

Osmdesátiletý pastor Paisley uvedl, že dohoda přináší ohromné příležitosti Ulsteru, který podle něj prošel dlouhým a těžkým obdobím. Osmapadesátiletý Adams prohlásil, že začíná "nová éra politické praxe na tomto ostrově". Na společné tiskové konferenci oznámili, že jejich představitelé začnou ihned vyjednávat o podobě vlády.

Komentátoři poznamenali, že přes optimistický tón si však oba představitelé prý při setkání nepodali ruce, jak by si žádal protokol. Londýn vždy požadoval a posud upřednostňoval, aby se společná vláda v Severním Irsku (Ulsteru) vytvořila již v pondělí. V neděli však připustil, že pokud se znepřátelené strany dokážou včas dohodnout na jiném termínu, bude to respektovat.

V případě, že by v pondělí kabinet nebyl vytvořen a nebyl ani stanoven nový termín, chtěla britská vláda v noci na úterý rozpustit nedávno zvolený severoirský parlament. Londýn za pomoci Dublinu by pak Ulster dále přímo a plně spravoval, a to na neomezenou dobu.

Britský premiér Tony Blair prohlásil, že pondělí je velmi významným dnem pro obyvatele Severního Irska a celé Británie. Jeho ministr pro Severní Irsko Peter Hain uvedl, že naplnění dohody severoirských protestantů a katolíků zásadně změní politickou podobu Ulsteru.
Britská vláda ve čtvrtek slíbila protestantským a katolickým politikům ze Severního Irska v případě, že se dohodnou, dotaci ve výši 36 milionů liber (asi 1,5 miliardy korun) na čtyři roky.

Možnost vytvoření autonomních institucí Ulsteru oživily nedávné volby. V těch vyhrála nejsilnější unionistická DUP, která je pro setrvání Ulsteru v rámci Británie, těsně před nejsilnější republikánskou Sinn Féin, která je pro odtržení od Londýna a připojení oblasti k Irské republice.
S ohledem na výsledky a předchozí dohody by měl být premiérem Paisley a jeho náměstkem Martin McGuinness ze Sinn Féin. Protestanti a katolíci si dále mají rozdělit deset ministerských křesel, především financí, kultury, ekonomiky, školství, zdravotnictví a životního prostředí. Londýn si hodlá ponechat kontrolu nad zahraničními věcmi, obranou a bezpečností.

Většina obyvatel v provincii podle místních médií vyjádřila naději, že se obnoví samospráva, která byla pozastavena v říjnu 2002 poté, co se objevila obvinění, že ozbrojené křídlo Sinn Féin, Irská republikánská armáda (IRA), má v tamním zákonodárném shromáždění agenta.

Mírová smlouva z roku 1998 ukončila zhruba třicetileté sektářské násilí, které si vyžádalo na 3600 mrtvých. Pro přetrvávající nedůvěru a nevraživost mezi protestantskými a katolickými představiteli se však dosavadní dva pokusy vytvořit stabilní severoirský parlament a vládu nepodařily.

Loni však IRA složila zbraně a protestantské vedení zmírnilo svou kritiku vůči Sinn Féin. Tato katolická strana také slíbila, že své cíle již nebude prosazovat násilím, ale jen politickými prostředky, a že bude respektovat severoirskou policii řízenou Londýnem.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ