Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se dnes ohradil proti dalšímu z plánů britského premiéra Davida Camerona na omezení práv přistěhovalců. Cameron chce zrušit vyplácení přídavků na děti pro imigranty, jejichž potomci žijí mimo Británii. Plán však při předpokládaném polském vetu zřejmě nemá šanci na schválení v Evropské unii, uvedl dnes deník The Daily Telegraph.
Cameron již koncem minulého roku oznámil plány na omezení počtu přistěhovalců z nových zemí EU do Británie, neboť jsou prý velkou zátěží pro britský sociální systém. V neděli pak vyhlásil, že cizinci pracující v Británii nebudou dostávat dávky na děti, které žijí v zemi jejich původu.
Toto oznámení vyvolalo odmítavé reakce zvláště v Polsku, neboť statisíce Poláků vyrážejí do Británie za prací a mnozí nechávají své děti doma. "Jestliže Británie získává naše daňové poplatníky, neměla by rovněž hradit jejich sociální dávky?
Proč by daňoví poplatníci v Polsku měli doplácet na děti daňových poplatníků v Británii?" napsal dnes Sikorski na svém twitterovém účtu.
Aby Londýn mohl omezení plánované Cameronem zavést, musel by dosáhnout jednomyslného souhlasu 28 členských zemí EU. Přinejmenším Polsko však ministrovým prohlášením naznačilo, že opatření nepodpoří.
Přistěhovalectví je v Británii žhavým politickým tématem již od propuknutí krize před více než pěti lety. Protiimigrantská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) díky tomu odebírá hlasy především Cameronovým vládním konzervativcům. Čerstvé obavy vyvolal v posledních dnech fakt, že se po sedmiletém přechodném období otevřely všechny členské země EU včetně Británie pro pracovníky z Bulharska a Rumunska.
Britská vláda již v prosinci zpřísnila podmínky pro pobírání sociálních dávek a ministerstvo vnitra zveřejnilo plán na zavedení limitu pro přistěhovalce ze zemí EU na 75 tisíc ročně.
Tyto plány již kritizoval například expremiér a předseda nejsilnější polské opoziční strany Jaroslaw Kaczyński.
Británie podle statistik eviduje na 1,2 milionu Poláků, kteří do země přijeli za prací. Pokud jejich děti žijí v Polsku, mají nárok pobírat příspěvky z britského rozpočtu, které jsou až čtyřikrát vyšší než ty polské. "Nemyslím si, že je to správné, a je to něco, co chci změnit," prohlásil v neděli Cameron.