Jako politickou sílu, která má jasnou představu o řešení hospodářské krize a jíž leží na srdci především boj o pracovní místa, představil v předvolebním projevu Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) její kandidát na kancléře Frank-Walter Steinmeier.
Poslední průzkumy předpovídají druhé největší vládní straně před volbami 27. září debakl. Na berlínském volebním sjezdu však dnes kandidát na kancléře ujišťoval, že výsledek je ještě zcela otevřený.
ČTĚTE TAKÉ: Volby do EP. Unie je euroskeptičtější a míří doprava
Německá SPD jde do voleb: Zvyšujme daně bohatým
V pomalu se rozjíždějící předvolební kampani se SPD profiluje jako hledač východisek z nynější hospodářské a finanční krize. Steinmeier neustále přerušovaný bouřlivým potleskem zhruba pět set delegátů přesvědčoval, že protikrizová opatření, která byla v Německu v poslední době přijata, pocházejí právě z autorské dílny SPD.
Stávající vicekancléř a ministr zahraničí se vyjádřil k aktuálnímu sporu posledních dnů o to, zda i ze státních peněz zachraňovat problémové podniky. "Práce je lepší než insolvence," prohlásil s poukazem na bankrot maloobchodního řetězce Arcandor. Připomněl i svou naopak úspěšnou angažovanost v záchraně automobilky Opel.
Šrotovné - příklad pro všechny
"Bez nás by tato země vypadala jinak," hřímal kancléřský kandidát. Uvedl příklad šrotovného, jež je podle něj kopírováno na celém světě.
Jako "německé téma", které nastolil už důvěrník někdejšího kancléře Willyho Brandta Egon Bahr (oba SPD), dnes ovšem šéf německé diplomacie prodával také myšlenku světa bez jaderných zbraní, kterou nyní hlásá americký prezident Barack Obama.
Dnešní sjezd má také přijmout volební program, jenž klade důraz na sociální otázky: zajištění pracovních míst, zvýšenou progresi daní nebo stanovení celoplošné minimální mzdy. Steinmeier se pokusil mobilizovat voliče, když zdůraznil, že SPD není jen stranou pro sociálně slabé. Je tu také pro mladé zakladatele firem nebo počítačové programátory. SPD tak prý zůstává i stranou "nového středu".
Naopak obvinil koaliční konzervativní blok CDU/CSU a kancléřku Angelu Merkelovou, že jejich politice chybí jasný směr a řídí se prý strategií "vyčkat, schovat se, opsat, vzít za své".
Volby do Sněmu jsou jiné
Cílem SPD je zabránit většině složené z CDU/CSU a opoziční liberální FDP. "Černo-žlutá koalice nesmí získat většinu i proto, že ideologie, která nás zavedla do této krize, přece nemůže být odpovědí na tuto krizi," prohlásil Steinmeier, který volal po zastavení "bezuzdného kapitalismu".
Německá SPD se vzpamatovává z debaklu minulou neděli ve volbách do Evropského parlamentu, kdy získala jen necelých 21 procent hlasů. CDU/CSU volilo 38 procent Němců. "Evropské volby jsou jedna věc, volby do Spolkového sněmu jiná. Je to otevřené. Necháme to otevřené a nakonec vyhrajeme," prohlásil Steinmeier v jednom z nejdůležitějších projevů své politické kariéry.
Připomněl i situaci v roce 2005, kdy nedlouho před volbami průzkumy křesťanským stranám a FDP slibovaly pohodlnou většinu, ale nakonec výsledek vypadal zcela jinak.
Kdyby se volby do Spolkového sněmu konaly nyní, vyhrály by křesťanské strany CDU/CSU s 36 procenty s přesvědčivým náskokem nad SPD, kterou by volilo jen 25 procent občanů. Kdyby lidé volili šéfa vlády přímo, hlasovalo by pro Steinmeiera jen 27 procent Němců, zatímco Merkelovou by volilo 60 procent Němců.
Foto: ČTK/AP, Reuters