Skotská vláda získá nové pravomoci, premiérce to nestačí

Zahraničí
28. 11. 2014 10:45
Návrh posílení autonomie Skotska vypracovala tzv. Smithova komise. Na snámku uprostřed se skotským vicepremiérem Johnem Swinneym (vlevo) a poslankyní Annabel Goldieovou.
Návrh posílení autonomie Skotska vypracovala tzv. Smithova komise. Na snámku uprostřed se skotským vicepremiérem Johnem Swinneym (vlevo) a poslankyní Annabel Goldieovou.

Hlavní britské politické strany se dohodly dát Skotsku nové pravomoci v oblasti daní a rozpočtu. Cílem je splnit slib posílení autonomie Skotska, který dali politici Skotům ve snaze je přesvědčit k hlasování v nedávném referendu proti osamostatnění svého regionu. Skotové nakonec 18. září odmítli nabízenou nezávislost na Londýnu poměrem 55 ku 45 procentům hlasů.

Jedná se o největší transfer pravomocí z Londýna do Skotska od roku 1999, kdy vznikl skotský parlament. Dopadem nových pravidel, která mají začít platit krátce po parlamentních volbách v květnu 2015, může být podle komentářů méně pevný, více federální britský stát. Podobné požadavky si totiž mohou začít klást i Wales, Anglie a Severní Irsko.

Holyrood by měl podle návrhu takzvané Smithovy komise získat větší pravomoci především v oblasti daňové politiky. Skotsko by si také mělo samo řídt vyplácení různých forem sociální podpory. Dále si bude moci napřílad stanovit, že aktivní volební právo budou mít již šestnáctiletí.

Podle lorda Smithe bude skotský parlament nově silnější a zodpovědnější. Premiér David Cameron uvedl, že je zprávou potěšen, a že jeho vláda jí dostála svého slibu. A myslí prý i na posílení svébytnosti Anglie, která je v současnosti problémem (tzv. West Lothian Question). Do Vánoc by chtěl předložit návrhy, podle kterých by angličtí poslanci mohli hlasovat o anglických záležitostech.

Skotská premiérka Nicole Strugeonová považuje návrh za nedostatečný.Přes rozsah nových finančních pravomocí pro Skotsko, které se již nyní těší široké autonomii, skotská premiérka a šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová prohlásila, že to je nedostačující. "Vítám každé nové pravomoci. Ale to, že 70 procent našich daní a 85 procent dávek zůstává v (rukou) Westminsteru, není v pořádku," řekla na adresu britského parlamentu.

Pod vedením Sturgeonové má SNP podle průzkumů šanci stát se po parlamentních volbách v Británii třetí nejsilnější stranou v zemi z hlediska počtu poslaneckých křesel.

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ