Skotsko je i přes výsledek britského referenda, které rozhodlo o odchodu z Evropské unie, odhodláno zůstat součástí evropského společenství. Po jednání s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem to prohlásila šéfka skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová.
Anketa:
Má po "brexitu" následovat i "czexit" - tedy odchod ČR ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
"Skotsko je rozhodnuté zůstat v EU," citovala skotskou první ministryni Sturgeonovou. Schulz řekl, že na schůzce političku poslouchal a zjišťoval od ní informace.
Sturgeonovou v 17.00 čeká jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, naopak šéf unijních summitů Donald Tusk společné setkání odmítl s tím, že pro něj nyní není vhodná doba.
Sturgeonová v rozhovoru s televizí ITV před rokováním prohlásila, že do Bruselu přijela chránit skotské zájmy a že k tomu dostala mandát skotského parlamentu. Mnozí komentátoři se shodují v tom, že skotská šéfka vlády i přes své regionální postavení chce být během nynější britské krize po referendu vnímána jako ta, která má ve složité situaci plán. Ostatní britští představitelé v čele s hlavními stoupenci brexitu nyní čelí kritice, že po plebiscitu dosud nepřišli s žádnými návrhy na další postup.
Sturgeonová již dříve nevyloučila, že britský odchod z EU může vyústit k zopakovaní skotského referenda o nezávislosti, protože Skotsko hlasovalo pro setrvání v unii. Před dvěma lety Skotové ve všelidovém hlasování odluku od Londýna odmítli.