Sladká Francie? Poslance žere, že musejí více pracovat

Zahraničí
12. 8. 2013 12:00
Francouzští poslanci před kolapsem (ilustrační foto)?
Francouzští poslanci před kolapsem (ilustrační foto)?

Francouzští poslanci a senátoři se bouří: smršť návrhů zákonů a jejich úprav pod vládou prezidenta Françoise Hollanda je prý nutí až příliš pracovat. Podle deníku Le Figaro vyvolala v posledních měsících nevoli zákonodárců série zasedání, která se táhnou i dlouho do noci. Často se ale jedná také v pondělí a v pátek, což jsou přitom dny, kdy se volení zástupci lidu teoreticky věnují svému volebnímu obvodu.

Francouzští zákonodárci si po náročném červenci, kdy místo prázdnin museli dál mimořádně zasedat, mohou vydechnout až nyní - v srpnu. Ale už 9. září je čeká již třetí mimořádné zasedání od Hollandova nástupu do prezidentské funkce a vítězství socialistů v parlamentních volbách.

"Měli jsme intenzivní legislativní práci, dokonce až nadměrnou. To může vydržet jen první rok," řekl mluvčí socialistického poslaneckého klubu Thierry Mandon, který je nyní s rodinou na dovolené v Irsku. "Poslanci si potřebují odpočinout," dodal.

Předseda dolní komory parlamentu, socialista Claude Bartolone, který je nyní na dovolené na Korsice, prý neustále varuje vládu před zneužíváním zrychleného řízení v přijímání zákonů. Předseda skupiny poslanců z radikální levice Roger-Gérard Schwartzenberg, který tráví volno v Normandii, "aby se mohl případně rychle vrátit do Paříže", si zase stěžuje na "vysokorychlostní legislativu" a mluví o tom, že parlamentní vlak se dosud nezastavil.

K stěžovatelům se přidává i Jean-Jacques Urvoas, neúnavný socialistický předseda právního výboru, který konzumuje přes den dietní colu, aby vydržel nápor. Podle něj mají poslanci přetížený program, musejí se zabývat přílišným množstvím dokumentů, které se hemží chybami, a navíc jsou opakovaně nuceni návrhy zákonů procházet ve zkráceném řízení, tedy věnovat jim pouze jedno čtení v dolní a horní komoře parlamentu.

Podle Alaina Tourreta z radikální levice čelí poslanci vyloženému útlaku. "Včera jsme se zastavili až o půl třetí ráno, dnes pokračujeme od 9.30. To je skutečný útlak. Naše pracovní podmínky, úcta k nám a naše důstojnost nejsou respektovány," prohlásil v červnu uprostřed množících se případů omdlévání jeho kolegů a kolegyň v poslaneckých lavicích.

Francouzské Národní shromáždění. Snímek z hlasování o sňatcích homosexuálů.O "vyčerpávající" práci hovoří i socialistická senátorka Marie-Noëlle Lienemannová. "Přecházíme příliš rychle z jednoho tématu na další. Čas na rozmyšlenou je příliš krátký," prohlásila. Ministerstva podle ní zamořují parlament horami dodatků a připomínek, které se nestihnou pořádně projednat. A tlak neustává.

A protože parlament nestíhá, upřednostňuje prezident Hollande urychlení reforem prostřednictvím vládních nařízení, která by se v případě odhlasování v parlamentu stala dodatečně zákony.

Le Figaro v této souvislosti připomíná, že když se v roce 2005 tímto postupem řídil při změně pracovního zákona premiér Dominique de Villepin, tehdejší poslanec Hollande to označil za "ohavný prostředek".

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ