Jsou chováni k tomu, aby s toreadorem svedli pozoruhodný boj. Nicméně mnoho bojových býků nehyne v aréně, ale na jatkách. Tisíce zvířat v uplynulých týdnech dostaly smrtící ránu nikoli od toreadora, ale byly zabity stejně jako ostatní dobytek.
Ve Španělsku se totiž koná méně a méně býčích zápasů. Chovatelé stále obtížněji nacházejí zájemce o býky, a tak jim často nezbývá nic jiného, než aby je odvezli na jatka. "Nevidím žádnou budoucnost, jenom zmar," vzdychá chovatel Mariano Cifuentes. "Práce a iluze za třicet let jsou během jednoho dne v ruinách," řekl listu El Mundo.Ve Španělsku se nyní koná méně než 1 200 býčích zápasů ročně. Jejich počet se za posledních pět let snížil skoro o polovinu. Korida, kterou mnozí Španělské považují za národní symbol, se dostala do nejhlubší krize za poslední desítky let.
To se méně týká velkých arén v baštách býčích zápasů, jakými jsou Madrid, Pamplona nebo Sevilla. S problémy se potýkají bezpočetné malé arény na vekově. Zápasy, které se tam normálně konaly v rámci vesnických a městských slavností, tam doposud byly financovány z komunálních rozpočtů. Ale kvůli hospodářské krizi mají obce méně peněz a musejí tvrdě šetřit. Na koridu se už peněz nedostává.
Krize ale není jedinou příčinou úpadku býčích zápasů. Jen urychluje trend, který začal už v minulosti. Zájem Španělů o krvavou zábavu, při níž jsou býci týráni k pobavení diváků, se zmenšuje. Na zápasy chodí hlavně starší lidé. Více než pětina mladých Španělů nechce mít s býčími zápasy nic společného.
Zápasy už nejsou to, co dřív
Odborníci také poukazují na to, že se kvalita zápasů zhoršila a že si tak branže za své problémy může částečně sama. Býci jsou přešlechtění, aby dělali větší dojem, pod váhou vlastního těla se jim ale podlamují nohy. "Zápasy už nevyvolávají nadšení, protože býci pro ně už nemají potřebné vlastnosti," řekl deníku El País bývalý poslanec Juan Antonio Arévalo, zastánce staré školy koridy. "Jiné druhy podívané jako třeba opera se drží lépe, protože sázejí na kvalitu," tvrdé Arévalo.V Katalánsku na severovýchodě Španělsku jsou býčí zápasy od začátku letošního roku zakázány. Kanárské ostrovy k takovému rozhodnutí přistoupily už v 90. letech. Zákazy měly ale spíš symbolický význam, protože v obou regionech se už zápasy stejně prakticky nekonaly. "Ani rozhodnutí proti býčím zápasům, ani protesty ochránců zvířat nezasadí této zábavě smrtící ránu, postará se o to krize," myslí si sloupkař José Luis Barceló.
Pro chovatele znamená prodej zvířat na jatka prodělečný obchod. Za jednoho býka dostanou 550 až 600 eur (13 800 až 15 100 korun), jeho odchov stojí ale čtyř až pět tisíc eur. Spotřebitelé navíc maso bojových býků příliš nevyhledávají, protože jsou starší než jiná zvířata.
Slavná smrt v aréně? Ne, bojoví býci končí potupně na jatkách
Zahraničí
18. 8. 2012 14:32
Špěnělská korida prožívá největší krizi za poslední desítky let
Autor: ČTK Foto: Profimedia