Šlechtic nejmladším šéfem hospodářství v dějinách SRN
09.02.2009 18:46
Jaká rychlá cesta vzhůru. Svobodný pán Karl-Theodor z a na Guttenbergu usedá do křesla ministra hospodářství Spolkové republiky a vstupuje tím současně do dějin, alespoň německých. Ještě nikdy v historii země nevedl tento důležitý úřad někdo mladší. Novopečenému ministrovi je 37 let.
Karl-Theodor z a na Guttenbergu nahradí v čele německého ministerstva hospodářství a technologií Michaela Glose, který v sobotu rezignoval - údajně kvůli stáří.
Sedm měsíců před volbami do Spolkového sněmu a navíc v čase hospodářské krize je Glosův odchod a politické tahanice s ním spojené pro kancléřku Angelu Merkelovou velmi nepříjemnou záležitostí.
Guttenberg, který si udělal ve své rodné Křesťanskosociální unii (CSU) dobré jméno jako expert na zahraniční problematiku, má za sebou strmou a bleskovou politickou kariéru. Do bavorské CSU vstoupil teprve před devíti lety, roku 2002 byl už zvolen do Spolkového sněmu (Bundestag) a za šest let se dostal na špici strany. Je jejím generálním tajemníkem.
Nový šéf rezortu hospodářství pochází ze starodávného šlechtického rodu z Horních Frank a tamního města Guttenberg. Je vystudovaný právník a politolog a mimo jiné hovoří plynně anglicky. Domácí média s oblibou připomínají, že není typem, pod nímž si lidé obvykle představují politika CSU.
Nenosí ani sáčka ve stylu bavorského kroje, ani na veřejnosti nehovoří dialektem. Saka v jeho šatníku jsou anglická, jeho vlasy často nagelované a sčesané dozadu.
Oblíbenou otázkou žurnalistů bývá, jak zní celé jeho jméno. Občas na ni odpoví: Karl-Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Wilhelm Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg.
Svobodný pán z a na Guttenbergu byl roku 2004 autorem dokumentu CDU/CSU, který navrhoval, aby se Turecku nabídlo v EU nikoli členství, ale „privilegované partnerství". Tento pojem od té doby kancléřka Merkelová opakovaně používá.
Guttenberga navrhl bavorský premiér a předseda německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Podle něj bude "dobrým obhájcem hospodářských zájmů Německa". Ve velké vládní koalici v Berlíně, kterou tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) se svou sesterskou CSU a Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), má každá strana právo sama navrhnout svého spolkového ministra.
Zatímco se různí politici stran Unie (CDU/CSU) po „frašce" (německý tisk) kolem Glosovy rezignace dnes nechali slyšet, že doufají v „Guttenbergův efekt" a nové zřetelné linie německé hospodářské politiky během pár měsíců, nešetří opozice včetně velkokoaliční SPD kritikou, sarkasmem a údivem.
Opozice hovoří o „klauniádě" a zpochybňuje zejména Guttenbergovo kompetence pro nový úřad, neboť ve své dosavadní politické kariéře se hospodářskými otázkami téměř nezabýval (má ale zkušenosti s vedením rodinného podniku, velkoobchodu). „V dobách, kdy se miliony lidí strachují o svá pracovní místa, potřebujeme spolkovou vládu, která je schopná jednat," prohlásil šéf liberálů (FDP) Guido Westerwelle. „Tato vláda ale připomíná blázinec".
„Bavorská regionální vláda (CSU), která se vymkla kontrole, blokuje celou zemi a kancléřka tomu jen bezmocně a nečinně přihlíží," prohlásila šéfka frakce Zelených v Bundestagu, Renate Künastová.
Nový německý ministr hospodářství a technologií má být do svého úřadu jmenován v úterý.
Foto: Bundestag, AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.