Slováci nabídli EU "pružnou solidaritu" v migrační krizi

Zahraničí
18. 11. 2016 09:55
Migranti v nově vybudovaném kempu v Paříži (ilustrační foto).
Migranti v nově vybudovaném kempu v Paříži (ilustrační foto).

Svou alternativní představu "pružné solidarity" zemí Evropské unie v migrační krizi představilo členským státům nynější slovenské předsednictví unie. Podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka byla diskuse mezi jeho kolegy velmi otevřená. Ačkoli prý padaly nejrůznější názory, bylo zřejmé, že všechny země mají stejný cíl, kterým je účinné řešení migrační krize.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Kaliňák při příchodu na jednání ministrů vnitra v Bruselu řekl, že ani pozici Itálie či Německa neviděl ve čtvrtek večer jako odmítavou. "Nejen oni, ale i další země si jednoznačně daly cíle, které má nová reforma dublinského systému naplnit," poznamenal.

O konceptu "pružné solidarity", která by nahradila povinné přerozdělování migrantů, hovoří slovenští politici od zářijového neformálního summitu 27 zemí EU v Bratislavě. Základem je úvaha, že by země, které nechtějí přerozdělování migrantů, například více přispívaly na ochranu vnějších hranic unie. Kaliňák ale zdůraznil, že Slovensko je otevřené diskusi o dalších návrzích.

Slovensko a další státy ze středu a východu Evropy dlouhodobě odmítají loni dohodnutý způsob pomoci Itálii a Řecku s migrační vlnou. Přerozdělení 160 tisíc žadatelů o azyl mezi ostatní země unie navíc v praxi příliš nefunguje. Po roce existence dvouletého plánu bylo přesunuto jen asi sedm tisíc osob a Evropská komise žádá země EU, aby se do věci více zapojovaly.

Slovenské předsednictví si podle Kaliňáka uvědomuje, že debata o alternativních řešeních nebude jednoduchá. "Musíme překonat různé pohledy členských zemí, ale myslím, že jsme získali inspiraci pro další práci," uvedl.

Maltský ministr vnitra Carmelo Abela poznamenal, že čtvrteční neformální diskuse byla užitečná. "Je zjevné, že spolu nesouhlasíme na sto procent. Ale je správné o těchto věcech diskutovat. Protože, koneckonců, migrace je problémem pro všechny členské země," řekl.

Malta se od počátku příštího roku ujímá předsednické role po Slovensku. Podle Kaliňáka by právě v té době mohlo být dosaženo určitých výsledků.

Eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos ke slovenské představě poznamenal, že slovo "solidarita musí mít pro každého stejný význam".

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Andrew Parsons