Na Slovensku začne platit novela zákona o občanství, takže ti, kteří nově získají občanství jiného státu, přijdou až na výjimky o slovenské. Novelu prosadila bývalá vláda premiéra Roberta Fica.
Šlo o odpověď na maďarský zákon, který zahraničním Maďarům zjednodušuje podmínky pro získání maďarské státní příslušnosti. Nová slovenská premiérka Iveta Radičová spornou novelu zřejmě změní, ale ještě neoznámila jak.
Na Slovensku s více než pěti miliony obyvatel žije převážně na jihu země na půl milionu Maďarů, národnostní otázky jsou zde proto velmi citlivé téma. Spor o občanství ještě více vyhrotil dlouhodobě napjaté vztahy mezi Bratislavou a Budapeští. V maďarském parlamentu koncem května prošel zákon umožňující Maďarům bez trvalého pobytu v zemi získat maďarské občanství. Žadatelům nově postačí prokázat maďarský původ a znalost maďarštiny.
ČTĚTE TAKÉ: Slováci mohli zakázat vstup maďarskému prezidentovi
Bratislava ještě ten den reagovala zpřísněním vlastního zákona o státním občanství. Nabyvatel cizího občanství ztratí kromě slovenského občanství také zaměstnání ve státním sektoru, ke kterému je toto občanství nutné. Tato úprava se bude vztahovat například na poslance, policisty, soudce nebo pracovníky tajných služeb. Osob, které získají vedle slovenského i české občanství, se změna nedotkne.
Vedle výjimky pro držitele českého občanství nepřijdou o slovenskou státní příslušnost ti, kteří získají občanství jiného státu narozením či manželstvím. Osobám s cizím občanstvím navíc hrozí pokuta 3319 eur (asi 84 300 korun), pokud úřadům nenahlásí, že pozbyli slovenskou státní příslušnost.
Radičová před časem prohlásila, že o konkrétních návrzích bude vláda ještě diskutovat. Bilaterální jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem má premiérka naplánované na příští týden. Budapešť totiž hostí setkání premiérů zemí visegradské čtyřky (V4), jejímiž členy je kromě Maďarska také Slovensko, Česko a Polsko.
Foto: ČTK/AP