Slovensko opět posune věk odchodu do starobního důchodu, v příštím roce o zhruba dva měsíce. Stát tak ušetří na penzích. Letos se důchodový věk v zemi pod Tatrami posunul výrazněji.
Věk odchodu do penze na Slovensku, původně stanovený až na výjimky na 62 let, se od letošního roku upravuje v závislosti na průměrném věku dožití. Pro rok 2018 to znamená posun o 63 dnů.
Po započítání letošního zvýšení důchodového věku o 76 dnů tak obyvatelé země odejdou v příštím roce do penze zpravidla skoro o pět měsíců později než loni, kdy nová pravidla ještě neplatila.
Posouvání věku odchodu do důchodu zavedlo Slovensko jako jedno z opatření na zajištění udržitelnosti důchodového systému. V příštím roce se zvýšení důchodového věku v pětimilionové zemi dotkne podle odhadu více než 37 tisíc osob. Stát tak ušetří na důchodech 22,6 milionu eur (590 milionů korun). To však představuje jen zlomek z celkové částky kolem pěti miliard eur (130,7 miliardy korun), které státní Sociální pojišťovna ročně vyplácí na starobní důchody.
Slovensko v posledním období stárne. Loni průměrný věk v zemi druhým rokem po sobě přesáhl hranici 40 let.
V České republice by se podle důchodové novely mělo odcházet do důchodu v 65 letech, věk ale vláda bude moci časem upravovat podle doby dožití. Důchodový věk se v ČR nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce.