Slováci znovu protestovali proti korupci v politice

Zahraničí
10. 2. 2012 19:47
Slováci znovu vyšli do ulic, aby protestovali proti korupci.
Slováci znovu vyšli do ulic, aby protestovali proti korupci.

Slováci v pátek potřetí vyšli do ulic na protest proti údajné korupci v politice. Shromáždění v centru Bratislavy ale tentokrát přilákalo mnohem méně lidí než před týdnem. Po skončení demonstrace znovu došlo k výtržnostem. Potyčky ale nebyly tak rozsáhlé jako při předchozím protestu minulý týden, kdy policie proti nejradikálnějším demonstrantům nasadila vodní dělo. Páteční protest podpořili hackeři ze skupiny Anonymous, kteří vyřadili z provozu vybrané internetové stránky.

Na bratislavském náměstí SNP se v pátek odpoledne sešlo kolem dvou tisíc lidí, minulý týden jich bylo asi pětkrát více. Mnoho z nich si opět přineslo transparenty s nápisy kritizujícími současné politiky. Dorazili také aktivisté z Česka. Na tribunu se kromě organizátorů postavili také umělci a novinář Tom Nicholson, jemuž soud minulý týden zakázal vydat knihu o korupci v slovenské politice. Na jeho obranu hackeři během demonstrace napadli weby ministerstva spravedlnosti a finanční skupiny Penta.

Právě Penta čelí podezření, že v letech 2005 a 2006 uplácela politiky a úředníky výměnou za vliv na privatizaci a chod některých podniků. Na největší politickou korupci v historii země poukázal materiál pod názvem Gorila, jenž obsahuje hlavně přepisy odposlechů. Dokumenty pocházející údajně z dílny tajné služby se objevily na internetu koncem loňska. Penta obvinění odmítla, právníci jednoho ze spolumajitelů finanční skupiny rovněž zpochybnili stávající důkazy policie.

Páteční protest skončil po necelých dvou hodinách. Demonstranti na závěr cinkali klíči, hrála česká i slovenská státní hymna. Po oficiálním ukončení protestu se několik desítek lidí přesunulo k nedalekému sídlu hlavy státu, kde začali házet dělbuchy. Proti výtržníkům zasáhli policisté. Kromě Bratislavy se protesty konaly také v Popradu, Ružomberoku a Košicích, zúčastnilo se jich dohromady jen několik stovek lidí.

Organizátoři největších protestů od sametové revoluce v roce 1989 požadují kromě vyšetření korupční aféry také zavedení většinového volebního systému nebo posílení významu referenda. Uvítali by rovněž odchod všech politiků, kteří se "namočili" do korupce. Kritizovali také šéfa slovenského nejvyššího soudu Štefana Harabina, který je podle dosluhující koalice odpovědný za špatný stav justice. Tyto požadavky považují politologové za iniciativu ke generační výměně politiků. Jejich prosazení měsíc před parlamentními volbami prý ale není reálné.

Místní média informovala, že mezi organizátory protestů už došlo k roztržce. Část aktivistů tvrdí, že jejich kolegové jsou napojeni na vládní křesťanské demokraty. Místopředseda konzervativního KDH a ministr vnitra Daniel Lipšic je jedním z největších zastánců vyšetřování nejnovější aféry. Podle některých politiků Lipšic zneužívá případ ke své propagaci před březnovými volbami.

Případ Gorila prakticky zastínil předvolební kampaň politických seskupení. Na aféru podle průzkumů veřejného mínění nejvíce doplácí vládní SDKU-DS Mikuláše Dzurindy, za jehož vlády Penta podle zveřejněných dokumentů udržovala úzké vztahy s koaličními i opozičními politiky a rozdávala úplatky. Sondáže ukázaly, že SDKU-DS přišla o pozici lídra slovenské pravice.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ