Slovenská euronoc: Cigánski diabli a euroohňostroj
01.01.2009 16:48 Reportáž
Minutu po silvestrovské půlnoci spustila bratislavská romská kapela Cigánski diabli vídeňské valčíky. Parník kotvící pod pódiem na Dunaji v tu chvíli vychrlil ohňostroj v unijních barvách - modré a žluté. Slovensko vstoupilo do eurozóny.
Na Slovensku se s úderem půlnoci proměnila eura v národní měnu. Alespoň na billboardech po celé zemi to bylo heslo silvestrovské euronoci: "Euro - naša mena!" Ne každý Slovák přivítal evropskou měnu s nadšením. Skupině mladíků, která po půlnoci fotbalově skandovala "euro, euro, euro...", kontrovala jiná silvestrovská partička: "Nelezte Evropě do pr...!"
Ať žije SNP!
Starší muž na náměstí Ľudovíta Štúra na dunajském nábřeží zkusil jiné heslo: "Ať žije Slovenské národní povstání!" Právě na Štúrově náměstí vyvrcholily oslavy půlnočním koncertem romské kapely Cigánski diabli. Ač byl na místo oslav přísně zakázán vstup s alkoholickými nápoji ve skleněných lahvích, mladé Romky na několika místech nabízely flašky diskontního šampaňského - kus za 10 eur.
ČTĚTE TAKÉ: Slovenskem před eurem: Malé pivo bude za 41 centů
Bankomaty nezkolabovaly
Bankéři ve všech finančních ústavech měli pohotovost. Zhruba hodinu před půlnocí přestaly bankomaty vydávat slovenské koruny. Jednotlivé peněžní ústavy se předem dušovaly, že nejméně do druhé hodiny po půlnoci budou přístroje vydávat papírové eurobankovky.
Pro případ, že by síť přece jen zkolabovala, měla Slovenská národní banka připravena nouzový plán; ještě o silvestrovské noci bylo možno otevřít přepážky ústavů a umožnit lidem výběr eur.
Obavy bankéřů byly zbytečné. Většina bankomatů vydávala eura už 20 či 30 minut po půlnoci. Z bankomatu Istrobanky v Laurinské ulici v centru Bratislavy si jako jeden z prvních Slováků vybral eura student Jan Šiška. Přesněji řečeno, kreditní kartu zasunul do přístroje jeho přítel ze Šanghaje nyní studující v Evropě. "Eura, eura, eura," nadšeně vítal Šiška bankovky vyjíždějící z útrob přístroje. Šanghajskému kamarádovi je odebíral z rukou a každou symbolicky políbil.
ČTĚTE TAKÉ: Slováci jsou v eurozóně. Ode dneška platí eurem
Dvojí měna
Souběžně s euroměnou mohou Slováci až do 16. ledna nadále platit slovenskými korunami. Podle zákona měli obchodníci s úderem půlnoci začít za slovenské koruny navracet pouze eura.
V desítkách stánků s občerstvením a alkoholem v silvestrovské Bratislavě se však i po půlnoci platilo výhradně slovenskou měnou a prodejci nazpět vraceli koruny.
"Záleží na dohodě se zákazníkem," vysvětlovali svůj postup pouliční stánkáři. Noční pokladní na hlavním bratislavském nádraží už za slovenské koruny vracela výhradně eura, taktéž činil i prodejce klobás a baget před železniční stanicí.
Bůh si eura nepřeje
Ne všichni na Slovensku s přechodem na euroměnu souhlasí. Proti jsou zejména penzisti a sociálně slabší skupiny obyvatelstva. "Centy jsou příliš malé a těžko je rozpoznávám. Peněženka bude plná drobných a moc těžká," stěžuje si osmašedesátiletý Ladislav Gregus.
Na rozdíl od sousedních Rakušanů musejí Slováci počítat s každým centem, který se rovná třiceti někdejším slovenským haléřům. Například za kopírování stránky formátu A4 si kopírovací centra účtují zhruba 0,07 eura. "Naplní se slovo Boží. Bude to jen horší a horší," nelíbí se euroměna romskému vajdovi Petru Suchánkovi z cikánské osady v Jablonovém, asi 20 kilometrů od Bratislavy.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.