Slovenská pravice se dohodla na vládě
16.06.2010 16:51
Vítěz voleb, premiér Robert Fico stále snaží najít případné partnery, se kterými by sestavil vládu. Středopravicové strany se už ale baví o programu a křeslech. Byť navenek mezi stranami panuje shoda, už se ukazují třecí plochy.
Všichni zástupci stran zvolených do parlamentu už navštívili slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče. Rozruch způsobil pouze šéf křesťanských demokratů Ján Figeľ, který po schůzce řekl, že součástí programu vznikající nové slovenské vlády byla smlouva s Vatikánem o výhradě svědomí.
"Tato smlouva je součástí nejen našeho programu, ale jsem přesvědčený, že bude součástí i vládního programu. Je to mezinárodní závazek Slovenské republiky," řekl předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH).
ČTĚTE TAKÉ: Čtyři Slováci skočili z konce kandidátky na začátek
Hned se dočkal kritiky od šéfa další možné koaliční strany Most-Híd Bély Bugára. novinářům. "Včera jsme se dohodli - a vidíte, že některé budeme muset i kopnout -, že nebudeme informovat o věcech, kde dohoda vůbec není," reagoval Bugár. Připustil nicméně, že smlouva by se ve vyjednáváních mohla stát "neuralgickým" bodem. Zároveň ale upozornil, že jednání ještě nezačala.
Čtyři strany, které by mohly sestavovat vládu, podepsaly už deklaraci, že se pokusí dohodnout na programu koalice. Ještě dnes by se měl poprvé sejít vyjednávací tým, který začne debatovat o programu. Představitelé stran se zároveň domluvili, že nebudou hovořit s médii o věcech, které nejsou ještě schválené a smlouva s Vatikánem je hodně citlivé téma.
Už se kvůli ní totiž rozpadl v roce 2006 kabinet Mikuláše Dzurindy (SDKU-DS). Když se tehdy křesťanským demokratům nepodařilo prosadit schválení výhrady svědomí i přesto, že se Slovensko zavázalo k jejímu přijetí před několika lety v základní smlouvě s Vatikánem, opustili koalici a v červnu se konaly předčasné volby.
ČTĚTE TAKÉ: Fico sestaví vládu jako první, asi je bez šance
Fico zvítězil, pravice má ale na Slovensku většinu
Zdravotníci by se podle této zásady nemuseli podílet kromě interrupcí například ani na umělém oplodnění, na pokusech s lidskými orgány nebo na sterilizaci. Zaměstnanci by měli možnost odmítnout pracovat v neděli a o církevních svátcích. Učitelé by nemuseli přednášet sexuální výchovu.
Smlouva s Vatikánem se ale nemusí ukázat jako jediný problém. Oba nováčci v Národní radě SR - Svoboda a solidarita a Most-Híd - mají dvě čtyřčlenné poslanecké skupiny, které ne zcela souhlasí s programy stran, za které byly zvoleny. "Obě čtveřice mají velmi rozdílnou historii a jejich názory jsou v takovém rozporu s mateřskými stranami, že to může vyvolat silné pnutí," řekl listu Pravda politolog Michal Horský.
V případě Svobody a solidarity se jedná o čtyřku, která se do parlamentu dostala díky preferenčním hlasům ze 147.-150. místa na kandidátce. Takzvané Obyčejné lidi vede bývalý podnikatel Igor Matovič, který v roce 2006 převedl na svou manželku jedno z největších vydavatelství regionálních tiskovin na Slovensku. Ve straně Most-Híd je zase čtveřice z konzervativní OKS. Jde o euroskeptiky, kteří jsou mnohem pravicovější, než jejich partneři. Mimo jiné chtějí prosadit změnu preambule slovenské ústavy a nahradit národní princip občanským. To si na Slovensku ještě nedovolil navrhnout žádný politik.
Předseda strany Smer-SD Robert Fico, který volby vyhrál se stále snaží sehnat partnery. Má na to čas do příští středy. Zatím ale příliš úspěšný není. Má jistou podporu Slovenské národní strany. Jeho předseda Ján Slota se včera po návštěvě u slovenského prezidenta nechal slyšet, že SNS, která získala pouhých 5,07 % hlasů, by podpořila koalici Smeru a KDH. Robert Fico potřebuje získat pět hlasů, aby měl většinu 76 hlasů. Zatím to ale nevypadá, že by byl úspěšný.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.