Dosluhující vláda podle očekávání podpořila vypsání předčasných parlamentních voleb. Ústavní zákon o zkrácení volebního období musí ještě schválit parlament. Opozice na oplátku podpoří "euroval" v opakovaném hlasování.
Na datu nových voleb 10. března příštího roku se trojice vládních stran bez koaličních liberálů dohodla s opozičním Směrem - sociální demokracií (Směr - SD) výměnou za opoziční podporu pro navýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny v opakovaném hlasování sněmovny.
Vládní krize na Slovensku propukla v úterý, kdy vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka ani za cenu pádu kabinetu premiérky Ivety Radičové nepodpořila úpravy ve fungování eurofondu.
Navýšení pravomocí a reálné úvěrové kapacity Evropského fondu finanční stability (EFSF) už schválilo všech 16 ostatních členských zemí eurozóny, bez souhlasu Bratislavy však nemohou změny vstoupit v platnost.
Očekává se, že slovenský parlament v opětovném hlasování EFSF podpoří, hlasovat má po schválení termínu předčasných voleb. Poslanci se dnes sejdou ve tři odpoledne. Původně se počítalo, že jednání sněmovny začne už hodinu po poledni.
Předčasné volby na Slovensku se po dohodě politických stran uskuteční necelé dva roky po té, co do úřadu nastoupil stávající kabinet. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě favorizují Směr - SD expremiéra Roberta Fica, který s velkým náskokem vyhrál i loňské parlamentní volby, ale nakonec skončil v opozici.
Důvodem byl slabý volební zisk jeho tehdejších koaličních partnerů a překvapivý úspěch dvou nových stran, SaS a Mostu - Híd. Tato dvě seskupení spolu s tradičními stranami pravého středu, SKDÚ-DS a KDH, nakonec vytvořila vládu. Vládní krize ale jejich oblibu může podle slovenského tisku oslabit.