Nespokojení slovenští autodopravci v pátek rozšířili blokádu důležité dopravní tepny na východě Bratislavy. Dopoledne musela policie na důležité Rožňavské ulici uzavřít i pruh ve směru z centra, kamiony ale stojí už i v okolních ulicích. Nákladní dopravci tak pokračují v protestu proti nově zavedenému elektronickému výběru mýtného a nově začali protestovat i v Košicích, kde jezdí po městě.
Rožňavskou ulici zatarasila nákladní auta ve směru do centra ve čtvrtek ráno. Řidiči dnes dopoledne podle policie přejeli i na druhou stranu ulice a zablokovali oba jízdní pruhy ve směru do města i ven. Podle zjištění ČTK obsazují i ulice v okolí Rožňavské. O blokádu se dopravci pokusili také na městské magistrále, která je součástí dálničního tahu.
Bratislavský magistrát do míst zácpy vyslal odtahový vůz, který má umožnit zprůjezdnění alespoň jednoho směru. "Dopravní podnik poskytl odtahový vůz, který je jediný v Bratislavě pro těžkotonážní vozidla," řekl dnes novinářům náměstek primátora Milan Cílek. Odtahový vůz podle něj chtěli nasadit už ve čtvrtek, ale řidiči kamionů ho prý začali rozebírat a napadali pracovníky města. Cílek tvrdil, že řidiči měli protest nahlásit jako obsazení veřejného prostranství. To ale nezaručuje, že by jim úřady protest povolily. V ulicích jsou nasazeny desítky policistů.
ČTĚTE TAKÉ: Protesty proti mýtu: kamiony zablokovaly Bratislavu, Mýto na Slovensku: blokáda Bratislavy, kolony trvají
Řidiči se chtějí setkat se slovenským premiérem Robertem Ficem, který jim schůzku slíbil pod podmínkou, že zastaví blokádu. Protest může mít dohru u soudu, protože magistrát chce vymáhat škody, které mu podle Cílka vznikají například kvůli zpoždění dopravy.
"Budeme hledat řešení, jak s touto podmínkou, kterou pan premiér stanovil, dále naložíme," řekl novinářům zástupce Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček. Unie ve čtvrtek převzala organizaci postupu autodopravců, jejichž protesty byly původně spontánní.
V podvečerních hodinách slovenské ministerstvo dopravy slíbilo, že připraví změny v nastavení mýtného systému. Některé úseky se rozdělí na menší části, sníží se i sankce za přestupky.
Čeští dopravci utrpěli milionové ztráty
České sdružení autodopravců Česmad Bohemia vyzvalo slovenské ministerstvo dopravy, aby zvážilo pozastavení mýtného systému do doby, než bude seriózně připraveno jeho spuštění. "Očekáváme, že namísto dehonestujících výroků na adresu českých dopravců ministr Vážny oznámí, jakým způsobem hodlá kompenzovat ztráty vzniklé nezvládnutým náběhem výběru mýta," uvedl mluvčí Česmadu Martin Felix. Čeští dopravci podle něj kvůli frontám na hranicích utrpěli milionové ztráty.
Podle některých médií protestující dopravce vytlačovali maskovaní policisté. Mluvčí krajského policejního ředitelství v Bratislavě František Peczár to ale odmítnul. "Žádní členové policejního pohotovostního útvaru nebyli v souvislosti s protestem dopravců nasazeni," řekl. Odmítnul také, že by řidičům bezdůvodně brali řidičské průkazy. Policie je prý řidičům odebere jen v případě, že poruší dopravní předpisy.
V Košicích řidiči kamionů ulice neblokují, ale projíždějí městem. "Jedou kolem města. Jedou pomalu, ale plynule a troubí. Plynulost silničního provozu je ale zajištěna," řekla ČTK mluvčí krajského ředitelství policie v Košicích Jana Demjanovičová.
Dopravci tvrdí, že elektronický systém výběru mýtného, který Slovensko zavedlo od 1. ledna pro vozidla nad 3,5 tuny, je nepřipravený a zvyšuje jim náklady. Stěžují si, že platí za některé úseky i dvakrát a žádají, aby byl provoz systému pozastaven, zpoplatněné úseky přehodnoceny a snížena daň z pohonných hmot a daň z motorových vozidel. Chtějí také, aby byly zpoplatněné úseky označeny dopravními značkami.
Nové mýto vyvolalo i zácpy na hranicích, kde hlavně zahraniční řidiči několik hodin čekali na palubní jednotky. Nejvíce postižený byl hraniční přechod Svrčinovec - Mosty u Jablunkova mezi Českou republikou a Slovenskem, kde podle české policie čeká i dnes asi stovka kamionů v koloně dlouhé zhruba 1,5 kilometru.
Foto: ČTK