Slovensko se nadále musí spoléhat na sovětské stíhačky

Zahraničí
12. 2. 2018 12:07
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Slovenská armáda bude patrně ještě několik let při ochraně vzdušného prostoru odkázána na dosluhující sovětské stíhačky, byť země od roku 2015 jedná o dodávce nových strojů. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra obrany Petera Gajdoše. Bratislava dosud neuzavřela ani tendr na nové vojenské radary, které by nahradily zastaralé přístroje sovětské produkce.

Předchozí kabinet současného slovenského premiéra Roberta Fica zahájil před třemi lety jednání se Švédskem o pronájmu bitevníků JAS-39 Gripen. Po volbách z roku 2016 ale jednání začala znovu a nynější vedení ministerstva obrany dostalo také nabídku na americké stroje F-16.

Rozhodnutí o výběru ze zmiňovaných dvou typů letounů má vláda přijmout již letos. Gajdoš informoval, že armáda bude využívat stávající sovětské stíhačky MiG-29 do doby, než dostane nové stroje a než se na ně přeškolí piloti.

Platnost stávající servisní smlouvy s Ruskem ohledně migů skončí v roce 2019, podle Gajdoše by prostřednictvím prodloužení této smlouvy měla být zajištěna ochrana vzdušného prostoru země i po roce 2020.

Gripeny využívá také česká armáda. Česko loni uzavřelo se Slovenskem smlouvu o spolupráci při vzájemné obraně vzdušného prostoru, která například umožňuje pilotům z jedné země zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa proti narušiteli vzdušného prostoru. Letos v lednu ministryně obrany Karla Šlechtová během návštěvy Bratislavy podepsala s Gajdošem prováděcí dohodu ke zmiňované smlouvě. Podle obou ministrů naplnění dohody nebrání skutečnost, pokud by armády obou zemí využívaly rozdílné typy stíhaček.

Slovensko dosud neuzavřelo ani tendr na tři nové radary pro armádu, které mají nahradit modernizované stroje sovětské produkce. Soutěž za 60 milionů eur (1,5 miliardy Kč) země vyhlásila v roce 2015. Tehdejší vedení slovenského ministerstva obrany vypsání soutěže zdůvodnilo blížícím se koncem životnosti radarů s ohledem na unijní sankce vůči Rusku.

Slovenské ministerstvo obrany v minulosti opakovaně odmítlo nařčení představitelů opozice či některých analytiků, že by chtělo prodlužovat závislost země na vojenské technice sovětské výroby.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ