Parlamentní volby
Slovensko: vůdci pravicových stran uznali porážku, půjdou do opozice
11.03.2012 13:28 Aktualizováno 11.03. 14:15
Vedoucí představitelé slovenských stran pravého středu, které utrpěly v sobotních volbách těžkou porážku, podle očekávání odmítli nabídku dominantního Směru-SD Roberta Fica k jednání o případném vytvoření koalice. Sociální demokraté s pohodlnou většinou v Národní radě tak sestaví jednobarevný kabinet. Prezident Ivan Gašparovič neuvedl, kdy pověří zástupce Směru-SD sestavením vlády.
"Volební výsledky jsou tak jasné, že hovoří o dominantní vládě jedné strany," řekl v diskusní relaci televize Markíza předseda vládních křesťanských demokratů (KDH) Ján Figeľ. KDH, po volbách druhá nejsilnější strana, bylo zmiňováno jako možný koaliční partner Směru-SD v případě, že by Ficova strana většinu ve sněmovně nezískala.
Stejně jako KDH se vyjádřil i místopředseda Mostu-Híd Zsolt Simon. "Nevidíme jinou možnost, než aby Směr-SD nesl plnou vládní odpovědnost," uvedl. SDKU-DS, SaS i nové seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti vyloučily spolupráci s Ficovou stranou už před volbami. Tento postoj nezměnily.
"Potvrdila se naše očekávání, že nebudou chtít spolupracovat. Odejdou do opozice a budou atakovat vládu," reagoval Fico.
Směr-SD v předčasných volbách získal více než 44 procent hlasů, což mu vyneslo ve 150členné sněmovně 83 křesel. Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 tak parlament v zemi ovládne jedna strana.
Prezident Gašparovič zatím neoznámil termín, kdy zástupce vítězné strany pověří sestavením kabinetu. Novinářům řekl, že politiky "je třeba nechat vydechnout". Další postup hlavy státu by mohl být znám začátkem nadcházejícího týdne. Dosluhující vláda Ivety Radičové zůstane v úřadu až do jmenování své nástupkyně.
Těžká porážka pravice
Zástupci dosluhující koalice přiznali, že pravice v zemi utrpěla vážnou prohru. "Ano, očekávali jsme víc, i já osobně," uvedl Figeľ, jehož hnutí jako jediné ze čtyř stran dosluhující koalice oproti roku 2010 mírně zlepšilo svůj volební výsledek.
"Je to těžká porážka," doplnil předseda dosud nejsilnější vládní strany SDKU-DS Mikuláš Dzurinda. Volební zisk jeho strany se z více než 15 procent v minulých volbách nyní ztenčil na šest procent. SDKU-DS před volbami nejvíc doplatila na podezření z obří korupce politiků a úředníků v době, kdy byl Dzurinda premiérem. Straně také neprospělo rozhodnutí premiérky a místopředsedkyně SDKU-DS Radičové odejít po volbách z politiky. Bývalý dvojnásobný premiér Dzurinda o své politické budoucnosti odmítl spekulovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.