Slovenská vláda chce zamezit zneužívání azylového systému. Umožnit by to měl návrh novely azylového zákona, který dnes kabinet schválil. Od ledna by se také měl rozšířit okruh důvodů umožňujících úřadům zamítnout žádosti cizinců o udělení azylu.
Změny musí ještě schválit parlament, kde má však vládní koalice pohodlnou většinu.
Slovensko podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro utečence (UNHCR) patří v Evropě mezi země, které udělují vůbec nejméně azylů. Loni to bylo jen osmi lidem z 2871 žadatelů. Slovenskou azylovou politiku už mnohokrát kritizovala bratislavská kancelář UNHCR jako příliš přísnou. Slovenské úřady se kritice brání argumentem, že žadatel většinou uteče dále na západ ještě dřív, než se jeho žádost vyřídí.
Nová úprava by měla zabránit hlavně tomu, aby cizinci, kteří jsou v zahraničí podezřelí ze spáchání zločinu či dokonce odsouzeni, nemohli oddalovat své vydání opakovaným podáváním žádosti o azyl. V současnosti si podle ministerstva vnitra takto mohou prodlužovat svůj pobyt na Slovensku a vyhýbat se tak stíhání či vězení v jiné zemi.
Dosavadní azylová pravidla se mají změnit novelou trestního řádu. Pak už opakované žádosti o azyl nebudou úřadům bránit pokračovat ve vydávací proceduře, řekl novinářům ministr vnitra Robert Kaliňák.
Současnou praxi kritizoval hlavně ministr spravedlnosti Štefan Harabin. "Naléhal jsem na tuto právní úpravu, aby se Slovensko nestalo rájem pro teroristy, protože právě opakovaná žádost o poskytnutí azylu, ačkoliv předchozí byla právoplatně zamítnuta, blokovala vydávací řízení," poznamenal.
Novela podle ministerstva vnitra sladí slovenské zákony s právem Evropské unie. Přibudou v ní také důvody pro zamítnutí žádosti uchazečům, kteří nesplňují podmínky pro získání azylu. Podle Aleny Koišové z tiskového oddělení ministerstva to má postihnout hlavně spekulanty, jimž vypršelo pracovní povolení, ale místo vyřízení nového požádají o azyl. Důvodem k zamítnutí žádosti bude i to, že cizinec odmítne nechat si odebrat otisky prstů nebo bude představovat nebezpečí pro bezpečnost země či společnost.
Více povinností přibude i cizincům s dodatečnou ochranou, tedy těm, kterým by ve vlasti hrozil trest smrti. Kupříkladu budou muset ministerstvo informovat o každém svém příjmu.
Na Slovensko proudí utečenci hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu, z Blízkého východu a Asie. Většina z nich míří dále do západní Evropy.
Ilustrační snímek: ČTK