Slovenský parlament chce uzákonit Hlinkovy zásluhy o SR
18.09.2007 18:28
Slovenský parlament, přinejmenším jeho koaliční část s podporou opozičních křesťanských demokratů, chce zákonem uznat zásluhy katolického kněze a vůdčího představitele meziválečného hnutí za slovenskou autonomii Andreje Hlinky o slovenskou státnost.
Předlohu, kterou připravila vládní Slovenská národní strana (SNS), dnes sněmovna posunula do závěrečného stadia; definitivně by měl být zákon schválen na příští schůzi parlamentu.
Kněz a později jeden z nejvýznamnějších slovenských politiků Hlinka už za Rakouska-Uherska vystupoval proti maďarizaci, byl i vězněn. Podpořil vznik Československa, v meziválečném období pak byl vůdčí postavou slovenského autonomistického hnutí. Zemřel 16. srpna 1938, tedy ještě před vyhlášením autonomie Slovenska a vznikem Slovenského státu, který kolaboroval s nacistickým Německem.
Za Slovenského štátu po něm pojmenovali obávané jednotky, teré se podílely na týrání Čechů, židů a Slováků z opozice.
Podobně jako tomu bylo svého času v Česku v případě Eduarda Beneše, SNS chce zákonem stanovit, že se Hlinka zasloužil o slovenský národ a Slovenskou republiku, jakož mu i přidělit čestný titul "Otec národa". Strana nicméně upustila od návrhu, aby poškozování Hlinkova dobrého jména bylo trestné.
"Otec Andrej Hlinka skutečně udělal pro slovenský národ tolik, co jsme neudělali my všichni, kteří jsme tu... Pokud někdo z poslanců a poslankyň nebude hlasovat pro tento zákon, bude to jeho ostuda," uvedl před hlasováním předseda SNS Ján Slota. "Naší psí povinností je, abychom my, kteří se cítíme být Slováky... vždy s úctou vzhlíželi ke všem (Hlinkovým) sochám a bustám, které by měly vyrůst po celém Slovensku," dodal.
Podle poslance opozičního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Vladimíra Palka, který byl jedním z předkladatelů obdobného návrhu zákona z dílny KDH, je Hlinka sjednocující osobností, prověřenou dějinami, a "není majetkem žádné strany".
V rozpravě byl Hlinka označován za "velikána slovenských dějin". "Hlinka viděl naplnění budoucnosti Slováků v naplnění práva na sebeurčení ve vlastním, slovenském státě," tvrdila Slotova zástupkyně Anna Belousovová.
Návrh SNS podpořilo 91 poslanců, tedy kromě koalice i někteří poslanci opozice, včetně všech zákonodárců za KDH, jejichž vlastní návrh zákona o Hlinkovi naopak nepostoupil do dalšího čtení.
Podle místopředsedy nejsilnějšího opozičního uskupení Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) Eduarda Kukana by bylo vhodnější vyjádřit úctu k Hlinkovi jinak, například pojmenováním ulic. "Považuji Hlinku za pozitivní osobnost slovenských dějin. Nelíbí se mi však sama myšlenka zákonem uctívat lidi, kteří se zasloužili o Slovenskou republiku," řekl ČTK.
Předseda Strany maďarské koalice Pál Csáky ČTK řekl, že zákon o Hlinkovi není zapotřebí. "V roce 2007 bychom se měli věnovat jiným otázkám," podotkl.
V návrhu SNS se také odsuzuje černovská tragédie; v Hlinkově rodné obci Černová u Ružomberku v říjnu 1907 zahynulo 15 lidí kulkami četníků poté, co úřady nepovolily, aby místní kostel vysvětlil Hlinka, před tím odsouzený za údajnou urážku maďarského národa ve volebním boji.
V minulosti už slovenský parlament přijal podobný zákon o zásluhách Milana Rastislava Štefánika.
Na fotografii: (1) Andrej Hlinka, nedatováno; (2) Příslušníci Hlinkových gard, nedatováno
FOTO: (1) archiv, (2) deathcamps.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.