V kampani před nadcházejícími volbami na Slovensku političtí nováčci sázejí na netradiční způsoby, kterými se snaží upoutat voliče. Lídr malého hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič podstoupil test na detektoru lži, kterým chtěl mimo jiné prokázat, že nikdy nevzal úplatek. Podobnou zkoušku doporučil i dalším zájemcům o vstup do vysoké politiky.
Kampaň před březnovými volbami v zemi se točí zejména kolem podezření na obří korupci politiků a úředníků v letech 2005 a 2006 ("kauza Gorila") nebo kolem schůzek předsedy vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem. Toho se snaží využít nové strany pro svou propagaci, protože tradiční kampaň prostřednictvím poutačů nebo televizních a rozhlasových spotů podle politologů nestačí.
S myšlenkou prověrky na detektoru lži přišel Matovič už před několika týdny. Návrh, aby se testu podrobili z jeho seskupení i další kandidáti na poslance, ale narazil na odpor. Dvě desítky lidí z kandidátky vzápětí odstoupily. Matovič přesto test v Británii podstoupil a podle médií v něm obstál. Bývalý podnikatel odpovídal na otázky, zda přijal a nabídl úplatek nebo zda obral stát na dani z přidané hodnoty, případně na cle. Test probíhal mimo kamery.
Podle pozorovatelů Matovič šikovně využil téma politické korupce pro svou propagaci. Poslanec, jenž se v minulých volbách dostal do parlamentu díky preferenčním hlasům z posledního místa kandidátky liberální SaS a loni založil vlastní politické hnutí, vybídl k absolvování testu i zástupce dalších stran.
Za způsob vedení kampaně si Matovičovo hnutí, které by se podle průzkumů veřejného mínění dostalo do parlamentu, vysloužilo i kritiku. "Jako z jiné planety působí zejména řádění Igora Matoviče, který celý únor zaměstnává televizní i novinové zpravodajství šikovně vymyšlenou telenovelou o detektoru lži," komentoval průběh kampaně list Sme.
V každém případě se Matovičovi podařilo rozproudit debatu, výzvy na zkoušku detektorem lži se ozývají mnoha směry. Reaguje na něj i řada blogerů. "Mám pocit, že po Gorile se detektor stane druhým nejfrekventovanějším slovíčkem probíhající předvolební kampaně," napsala na svém blogu Gabriela Mlsnová, kauzu "detektorgate" považuje za příliš nafouknutou.
Provokatér
Matovič je v zemi označován za kontroverzního politika, který ale dokáže poutat pozornost. V minulosti například za asistence médií vědomě porušoval dopravní předpisy (například parkoval na přechodu pro chodce), aby upozornil na nesmyslnost přestupkové imunity poslanců. Tuto ochranu zákonodárců parlament nedávno zrušil.
V kontextu korupčních skandálů se Matovičovu hnutí daří - v preferencích mu patří třetí místo za Ficovým Směrem a Křesťansko-demokratickým hnutím, agentury MVK a Focus "obyčejným lidem" přisuzují sedm, respektive devět procent hlasů. Hned za nimi je podle Focusu další nová strana, 99 % - občanský hlas.
Hnutí se i dalšími způsoby snaží prezentovat jako opak k nabubřelým a mocichtivým politikům - například nemá volební jedničku ani dvojku, seznam kandidátů začíná až třetím místem. Matovič je potom opětovně na posledním, sto padesátém místě, hned nad ním ostatní tři poslanci hnutí. Na mladé se zřejmě snaží zapůsobit i adresa sídla strany - Studentská ulice u univerzitního areálu v Trnavě.
Image "obyčejného člověka" snad má posílit i Matovičův slovník, který není nijak chudý na vulgarity. O šéfovi sociálních demokratů Ficovi prohlásil, že je vagabund, Dzurindu označil za blbce a poslaneckého kolegu Rafaela Rafaje zepsul rovnou z parlamentní tribuny: "Je to podle mě debil a stojím si za tím."
Matovič se ovšem musí bránit jiným nařčením než z korupce: dezertéři z jeho hnutí upozorňují na podezřelé okolnosti jeho diplomové práce, kterou obhájil roku 1998 na fakultě managementu. Napsal ji prý během dovolené v Chorvatsku, kterou trávil s oponentem diplomky. Na fakultě novináři práci nenalezli, děkan a tehdejší vedoucí Matovičovy diplomky si nevzpomíná na známku ani na oponenta.