Verdikt
Slovenský soud rehabilitoval oběť komunistické železné opony
14.03.2017 11:01
Slovenský soud rehabilitoval východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který v roce 1986 při pokusu o překročení přísně střežené hranice mezi tehdejším Československem a Rakouskem podlehl zraněním způsobeným psy československé pohraniční stráže.
Informovala o tom mezinárodní Platforma evropské paměti a svědomí, která líčení u soudu spolu s Tautzovými příbuznými iniciovala. Na základě verdiktu bude moci rodina požádat Slovensko o odškodnění.
Podle právníka Lubomíra Müllera, který rodinu Tautzových zastupoval, jde o první rozhodnutí slovenského soudu ohledně morální satisfakce oběti takzvané železné opony.
"Automatická rehabilitace (ze zákona) by se na něj vztahovala, pokud by byl odsouzen. On ale odsouzen nebyl, protože ho psi zranili; nebyla mu poskytnutá potřebná lékařská pomoc a následkem toho zemřel. Trestní stíhání proti němu vůbec nezačalo," citoval slovenský list Denník N Müllera, podle kterého se nicméně zákon o soudní rehabilitaci vztahuje i na takové případy, jakým byla Tautzova smrt.
Verdikt, který soud vynesl v pondělí, uvítal i slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), jenž na Slovensku zkoumá období nesvobody. "Ústav paměti národa pokládá rozhodnutí soudu za průlomové. Po desetiletích se pozůstalým konečně dostalo morální satisfakce," uvedl podle tiskové zprávy platformy předseda správní rady ÚPN Ondrej Krajňák.
Podle výkonné ředitelky Platformy evropské paměti a svědomí Neely Winkelmannové po zmiňovaném rozhodnutí soudu mohou podobně postupovat i další rodiny obětí železné opony.
Tautz se pokusil jako osmnáctiletý uprchnout z komunistického Československa do Rakouska přes hranice na okraji Bratislavy. U příležitosti 30. výročí jeho smrti mu byl loni odhalen ve slovenské metropoli památník. I v souvislosti s Tautzovou smrtí platforma loni podala v Německu trestní oznámení na někdejší špičky československého komunistického režimu.
Při pokusech o uprchnutí z Československa přes železnou oponu zemřelo podle odhadů na 400 lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.