Liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) zahájila neformální jednání o vytvoření nové slovenské vlády, byť pověření prezidenta Andreje Kisky k sestavení kabinetu jako první dostane úřadující premiér Robert Fico. Jeho levicová strana Směr-sociální demokracie vyhrála sobotní parlamentní volby.
Vytvoření široké koalice stran pravého středu s různými programy a hodnotami by mohlo být jedním z řešení volebního patu, který podle politologů přinesly výsledky voleb. S ohledem na dosavadní vyjádření představitelů parlamentních stran se očekává, že Fico vládu s většinovou podporou ve sněmovně složit nedokáže.
Šéf SaS a europoslanec Richard Sulík odstartoval sérii schůzek odpoledne setkáním s předsedou dosavadní opoziční strany Most-Híd Bélou Bugárem, který před novináři ale neupřesnil priority, s nimiž by do jednání o vytvoření vlády vstupoval.
Právě Most-Híd, který zastupuje i početnou maďarskou menšinu, ale na rozdíl od neparlamentní Strany maďarské komunity není čistě etnickou stranou, může být rozhodujícím prvkem při sestavování nové slovenské vlády. Ta by ovšem musela mít také podporu nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), s níž Bugár dříve odmítal spolupráci.
SNS se dosud nevyjádřila, zda se v povolebních jednáních přikloní na stranu Směru-SD, nebo k SaS. Předseda SNS Andrej Danko dnes oznámil, že jednat bude pouze s tím politikem, který bude mít mandát od prezidenta k sestavení vlády; Fico jako první dostane neformální pověření hlavy státu ve středu.
Sulík ještě před zahájením neformálních rozhovorů s předáky stran pravého středu uvedl, že jeho cílem je shromáždit ve 150členné sněmovně většinu 87 hlasů. To by znamenalo spolupráci šesti stran: kromě SaS, SNS, Most-Híd i uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, dále hnutí Jsme rodina-Boris Kollár a strany Síť, byť ne všechny by patrně byly zastoupeny ve vládě. Například podnikatel Kollár opakovaně říkal, že jeho hnutí nechce být součástí nového kabinetu, ale že ve sněmovně bude 11 poslanců uskupení případnou pravicovou vládu podporovat.
Sulíkova SaS přispěla v roce 2011 k rozpadu tehdejší koalice pravého středu premiérky Ivety Radičové, když nesouhlasila s pomocí pro zadlužené země eurozóny. Předčasné volby v roce 2012 přesvědčivě vyhrál Směr-SD, který po zisku většiny ve sněmovně vytvořil jednobarevnou vládu. Sulík od víkendových voleb několikrát zopakoval, že jeho strana se z chyb poučila.
"Volič nám odpustil začátečnické chyby, uvěřil, že jsme jako strana dozráli, a dal nám druhou šanci. Plně si to uvědomujeme, stejně jako si uvědomujeme, že třetí šance nebude. Proto uděláme všechno proto, abychom voliče nezklamali," řekl.
Sulík se opět vymezil proti imigrantům a odmítl přerozdělování uprchlíků v EU na základě povinných kvót, které současná Ficova vláda napadla u unijního soudu. Slovenská média zase poukázala na jeho výroky ve víkendové diskusní relaci německé televize ARD, které se Sulík zúčastnil a během které se v souvislosti s migrační krizí vyslovil pro uzavření schengenských hranic. Rovněž řekl, že peníze z fondů EU přinesly na Slovensko korupci.
Neformální pověření sestavit vládu měl Fico od Kisky dostat už dnes. Schůzka obou politiků ale byla odložena na středu na žádost Fica, a to kvůli jeho pozdního návratu z Bruselu, kde zemi zastupoval na summitu EU a Turecka.
Fico, jehož strana ve víkendových volbách výrazně ztratila, podle slovenských médií plánuje oslovit v rámci povolebních jednání SNS, Most-Híd a Síť. Kromě SNS zbylé dvě strany z této trojice ale vyjednávat s Ficovou stranou o vytvoření kabinetu již odmítly. Podobně se vyjádřili i zástupci dalších tří parlamentních stran. Sám Fico po volbách zase vyloučil spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. To vše dohromady znamená, že sociální demokraté patrně nedokážou vytvořit vládu s potřebnou většinou v Národní radě.