Slovenští soudci se zveřejnění členství v KSČ bát nemusejí

Zahraničí
9. 2. 2011 14:05
Materiály o členství v KSČ v Národním archivu.
Materiály o členství v KSČ v Národním archivu.

Slováci se na rozdíl od Česka patrně nedozvědí o komunistické minulosti soudců. Ministerstvo spravedlnosti SR odmítlo žádost o zpřístupnění těchto údajů s odůvodněním, že jimi nedisponuje. Podobně se vyjádřil i slovenský Nejvyšší soud. Sami soudci se k informacím o své minulosti stavějí spíše zdrženlivě.

 

České ministerstvo spravedlnosti seznam soudců s komunistickou minulostí minulý měsíc zveřejnilo na svém webu. Ocitlo se na něm přes 600 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a necelá třetina žalobců. Úřad se opíral o verdikt Ústavního soudu ČR, podle kterého údaje o členství soudců v Komunistické straně Československa (KSČ) před rokem 1989 jsou důležitým podkladem pro veřejnou diskusi o nestrannosti a nezávislosti justice.

Slovenská justice se postupem českých úřadů neinspirovala. "Požadované informace nejsou k dispozici," uvedlo ministerstvo spravedlnosti k žádosti listu Sme o seznam soudců, jež byli v komunistické straně. Zdrženliví byli i sami soudci. Z osmi oslovených šéfů krajských soudů jen Igor Burger z Prešova přiznal, že vstoupil do Komunistické strany Slovenska (KSS), která byla slovenskou regionální organizací KSČ.

Další dva předsedové krajských soudů tvrdili, že ve straně nebyli, ostatní se nevyjádřili. "Žádný předpis mi nepřikazuje zveřejnit takovou informaci o mé osobě," uvedla například šéfka Krajského soudu v Bratislavě Gabriela Šimonová.

Přihlášky do KSČ - Národní archiv.Detaily o členství soudců v komunistické straně před pádem komunistického režimu v listopadu 1989 neuvedl ani slovenský Nejvyšší soud.

"Předseda nejvyššího soudu (Štefan) Harabin byl v KSS, tak jako asi 97 procent soudců a prokurátorů v daném období," uvedlo bez bližších podrobností tiskové oddělení soudu. Na Slovensku je v současnosti přes tisíc soudců.

Někdejší slovenský disident a polistopadový místopředseda československé vlády Ján Čarnogurský kritizoval verdikt českého ústavního soudu, podle kterého informace o komunistické minulosti soudců souvisejí s právem na nestranného soudce. "Vnášení tohoto kritéria jako důvodu k předpojatosti soudce přinese chaos. Vůbec to nemusí souviset se schopností kvalifikovaně rozhodnout daný spor," tvrdil podle Sme.

Soudí, že slovenské ministerstvo spravedlnosti by informace o členství soudců v komunistické straně mohlo mít jen ze starých kádrových spisů, které se však těmto osobám vydávaly po sametové revoluci. Členství ve straně podle něj za komunismu nebylo podmínkou pro výkon soudcovské funkce, ale znamenalo příznivý bod při snaze soudce o přestup na soud vyšší instance.

Soudí vás bývalý komunista (ilustrační záběr)?

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Robert Zlatohlávek

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ