Slovenští vojáci se vrátili z mise v Iráku

Zahraničí
25. 2. 2007 16:46
Robert Fico
Robert Fico

Robert FicoZpátky na Slovensko se vrátila ženijní jednotka tamní armády, která působila v Iráku. Letadlo s téměř stovkou vojáků odpoledne přistálo na bratislavském letišti M. R. Štefánika. Z Kuvajtu je doprovázel ministr obrany František Kašický. V Iráku zůstalo jen jedenáct slovenských důstojníků, kteří se mají podílet na výcviku Iráčanů a působit v koaličních štábech.

O stažení z mezinárodní operace v Iráku rozhodla loni v říjnu levicová vláda Roberta Fica, která vystřídala pravicový kabinet Mikuláše Dzurindy po červnových volbách.

"V Iráku je bezpečnostní situace čím dál horší a zdá se, že i další země uvažují o stejném kroku... Je mi velmi líto, že jsme čtyři vojáky v Iráku ztratili," řekl Fico po přivítání vojáků na letišti. Slíbil, že příští slovenské mise v zahraničí "budou mít smysl a budou plně kryty mandátem OSN".

"Vojenský zásah není vždy to, co dokáže vyřešit problémy... Použití vojenské síly v Iráku vedlo k horší bezpečnostní situaci, než tam byla dříve," řekl. Dodal však, že Slováci za sebou "netřískli dveřmi" jako jiné armády, ale odešli důstojně.

Slovensko se přidalo k dalším evropským zemím, které posílají své vojáky z Iráku domů; podle dostupných údajů stáhlo vojáky z Iráku již 18 zemí. Tento týden oznámil odchod části britských vojáků premiér Tony Blair. Naopak Bulharsko se rozhodlo misi v Iráku o rok prodloužit; česká armáda počítá s tím, že bude v Iráku působit minimálně do konce roku. Dalších více než 20 tisíc vojáků chce do Iráku poslat americký prezident George Bush, ale opoziční demokrati se snaží jeho plán zvrátit.

Slovenští ženisté působili v operaci v Iráku od léta 2003. Jejich úlohou byla hlavně likvidace min a nevybuchlé munice, později získali mandát i k výcviku iráckých bezpečnostních sil. Celkem se v irácké misi vystřídalo 716 vojáků - a jediná žena, vojenská psycholožka, která se zúčastnila posledního turnusu. V Iráku slovenští ženisté zanechali čtyři odminovací stroje Božena, darované irácké vládě. Výcvik asi dvou desítek iráckých ženistů v zacházení s těmito stroji by se podle ministra Kašického měl odehrát na Slovensku.

Stažení by mělo stát 32 milionů Sk (asi 26 milionů Kč), náklady na roční nasazení překračovaly 250 milionů Sk (206 milionů Kč).

Slovensko má své ženisty nasazeny i v Afghánistánu. Očekává se, že ve středu vláda odpoví na žádost NATO, aby slovenská jednotka byla z poměrně bezpečného Kábulu přemístěna na neklidnější jih země. Fico naznačil, že konečné rozhodnutí nejspíše bude v rukou parlamentu.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Slovensko nechá zkoumat vakcíny proti covidu-19, které kritizuje zmocněnec vlády

Zahraničí
23. 4. 2025
Donald Trump

Obliba Donalda Trumpa u Američanů klesá. Nevěří mu hlavně v ekonomice

Zahraničí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Ukrajina je připravena vyjednávat, ne kapitulovat. Naštvala tím Američany

Zahraničí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ