Slovinská vláda schválila návrh změn v cizineckém zákoně, které umožní přijmout v krizové situaci na určitou dobu mimořádná opatření s cílem zastavit opakování vlny nekontrolované migrace. Návrh hned postoupila parlamentu ke schválení v urychlením řízení. V Lublani to oznámila ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová.
Opatření, s nimiž předloha počítá, by podle ministryně měla být přiměřená naléhavosti situace. S jejich uplatněním se počítá pouze v případě "změny migrační situace, jež by mohla ohrozit veřejný pořádek a vnitřní bezpečnost země".
Na návrh vlády by je vždy schvalovala dvoutřetinová většina všech členů Národního shromáždění, dolní komory parlamentu, na dobu šesti měsíců. Jejich platnost by ale mohla být opětným hlasováním prodloužena.
Zákon rovněž počítá s vytvořením speciální instituce - Cizineckého úřadu.
Žnidarová v souvislosti s navrhovanými změnami cizineckého zákona uvedla, že Slovinsko by nezvládlo novou takovou migrační vlnu, která se zemí přehnala v roce 2015 a začátkem loňska. A to tím spíš, že Rakousko a další západoevropské země migrantům dveře zavírají.
Slovinsko je nejmenším státem ležícím na takzvané balkánské migrační trase, po níž mířily za lepším životem do bohatších států Evropské unie statisíce uprchlíků i ekonomických migrantů z Blízkého východu, dalších asijských zemí i z Afriky. Státy na trase, od Makedonie po Rakousko, se v prvních měsících loňska dohodly na uzavření této migrační cesty.
Žnidarová rovněž sdělila, že počet žádostí o udělení azylu se loni ve Slovinsku zpětinásobil proti předchozímu roku. Od ledna do listopadu jich bylo podáno 1170. Úřady z nich schválily 148 a dalších 230 ještě posuzují.