Od poloviny října dorazilo do Slovinska 180 tisíc migrantů, oznámila tamní policie. Během středy a čtvrtečního rána jich bylo přes deset tisíc, což naznačuje, že výstavba zátarasů na hranicích s Chorvatskem je neodradila.
Slovinsko začalo ve středu budovat zábrany na hranicích s Chorvatskem, které mají dvoumilionové zemi pomoci zvládat proud žadatelů o azyl pocházejících většinou ze Sýrie a z Afghánistánu. Podle premiéra Mira Cerara nepůjde o uzavření hranic, Lublaň prý chce jen "usměrnit tok migrantů". Bariéra vysoká 1,8 metru by podle slovinských médií měla stát hlavně v místech, kde je pro běžence přecházení hranice nejsnazší.
Podle Chorvatska, přes které uprchlíci do Slovinska proudí, je ale krok Lublaně zbytečný a jde o plýtvání penězi. Navíc chorvatské úřady tvrdí, že slovinský plot na sedmi místech zasahuje do chorvatského území, a požadují, aby byl odstraněn. Lublaň to ale popírá.
Chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusićová podle svého dnešního prohlášení doufá, že Slovinsko plot ze sporných oblastí odstraní. Lublani prý bude ještě dnes zaslána i oficiální protestní nóta. Stejný problém prý Chorvatsko řešilo s Maďarskem, které rovněž na hranicích kvůli migrační vlně zřídilo plot. "Reagovali jsme stejně a Maďarsko plot odstranilo," uvedla Pusićová. "Stejnou reakci očekáváme od Slovinska," dodala.
O napjaté situaci na hranicích by měli ještě dnes jednat slovinský prezident Borut Pahor a jeho chorvatská kolegyně Kolinda Grabarová Kitarovićová.