Smrt britské královny. Vše je dokonale naplánováno

Zahraničí
18. 3. 2017 15:45
Britská královna Alžběta II.
Britská královna Alžběta II.

Navzdory skutečnosti, že britská královna Alžběta II. se ve svých devadesáti letech těší dobrému zdraví, existuje podrobně vypracovaný plán toho, co se stane, až zemře, napsal britský list The Guardian. Podle něj stejně jako v případě královnina otce Jiřího VI., kdy se nejvyšší vládní instituce o jeho úmrtí informovaly kódovým heslem "Hyde Park Corner", bylo i nyní zvoleno heslo pro utajené sdělení zprávy o královnině smrti. Zní "London Bridge je dole", a všechny kroky, jež budou následovat, nesou označení Operace London Bridge.

Pokud královna zemře v noci, má být probuzen a informován předseda vlády, ať to v té době bude kdokoli. Středisko globální reakce britského ministerstva zahraničí, které sídlí na neupřesněném místě v Londýně, pak ihned informuje 15 vlád zemí mimo Velkou Británii, ve kterých je královna rovněž hlavou státu. A poté středisko předá informaci 36 dalším zemím, pro něž královna v minulosti byla po mnoho desetiletí symbolickou panovnicí.

Nepotrvá dlouho, než se zpráva rozšíří od světových vůdců k veřejnosti. Informaci o úmrtí královny jako první dostane - a následně vydá ve formě bleskové zprávy - britská tisková agentura Press Association a prakticky simultánně ji převezmou světová média.

To představuje odklon od tradice, podle níž to byla zpravodajská stanice BBC, kdo se jako první sdělovací prostředek dozvěděl o královském úmrtí. Zpráva o smrti Jiřího VI. byla 6. února 1952 byla zveřejněna až čtyři hodiny po jeho skonu. V případě nynější královny se informace do médií dostane podstatně rychleji.

Dveřník ve smutečních šatech poté vyvěsí na dveře Buckinghamského paláce zprávu o úmrtí královny a zároveň se stejná informace objeví na oficiálních internetových stránkách paláce na černém podkladě.

A zatímco média po celém světě zveřejní všechny nekrology, články a analýzy, jež mají pro podobný případ připravené, televizní stanice Sky News a ITN kontaktují experty na monarchii, kteří podepsali smlouvy, že budou hovořit výhradně s nimi. Tyto stanice údajně už několik let trénují královnino úmrtí nanečisto a jméno panovnice nahrazují označením "paní Robinsonová".

Britské komerční rozhlasové stanice zapnou ve studiích modrá světla, aby upozornili moderátory, že mají okamžitě přepojit na zprávy a pouštět jen neutrální hudbu.

Krok za krokem pak budou pokračovat další předem připravené úkony, které vyvrcholí královniným pohřbem. A podle odborníků není vyloučeno, že ve smutečním procesí půjdou i její milovaní psíci plemene corgi. Když v květnu 1910 zemřel král Eduard VII., vedl smuteční procesí jeho foxteriér Cézar.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/I-Images

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ