Smrtelně nemocný britský chlapec bude převezen do hospice

Zahraničí
27. 7. 2017 18:40
Rodiče nemocného chlapce.
Rodiče nemocného chlapce.

Smrtelně nemocný britský chlapec Charlie Gard bude z nemocnice přesunut do hospice, rozhodl britský soudce Nicholas Francis. Agentura AP k tomu dodala, že podle soudce tam dítě "v krátké době nevyhnutelně zemře", bude totiž odpojeno od přístrojů, které jej nyní udržují při životě.

Soudce o přesunu nevyléčitelně nemocného Charlieho rozhodl poté, co rodiče nevyužili soudem daného času k dohodě s nemocnicí o tom, kde a jak jedenáctiměsíční dítě stráví své poslední dny. Soudce odmítl poskytnout detaily, do kterého zařízení bude chlapec převezen.

Charlie trpí syndromem mitochondriálního vyčerpání, což se projevuje postupným ochabováním svalstva a poškozením mozku; rodina v pondělí oznámila, že podle zevrubných testů chlapcovo tělo vykazuje nezvratná poškození a že na jakoukoli pomoc je už pozdě.

Rodiče Connie Yatesová a Chris Gard se přitom měsíce snažili přesvědčit londýnskou nemocnici, aby umožnila přesun dítěte do Spojených států k experimentální léčbě. Lékaři byli proti s odůvodněním že by tato léčba rozhodně nebyla úspěšná a chlapec by jen ještě víc trpěl.

Britské soudy i Evropský soud pro lidská práva daly nemocnici za pravdu s tím, že je možné dítě odpojit od přístrojů a umožnit mu zemřít přirozeným způsobem. Rodiče se následně snažili najít lékaře, který by o chlapce pečoval tak, aby s nimi dítě mohlo v hospicové péči strávit ještě několik dnů.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Matt Dunham

Další čtení

ilustrační foto

Rusové zaútočili na konvoj OSN. Nepřijatelné, válečný zločin, uvedla OSN

Zahraničí
14. 10. 2025
Donald Trump - ilustrační foto

Trump se dostal na titulní stranu Time. Prý mu ubrali vlasy a má korunu

Zahraničí
Aktualizováno: 14. 10. 2025 13:01
Josef Fritzl

Sklepní mučitel Fritzl se na svobodu nedostane. Soud zamítl žádost

Zahraničí
14. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ