Ve Švýcarsku byly objeveny další tři oběti nedělní laviny v údolí Diemtigtal. Pod závějemi se ocitly Británie i Bulharsko, Albánie se potýká se záplavami. V Polsku si mrazy vyžádaly za letošní zimu už 122 lidských životů.
Podle švýcarské letecké záchranné služby záchranáři ze závalu vyprostili těla osmatřicetiletého Němce, o rok starší Švýcarky a jejího osmačtyřicetiletého krajana. Všichni byli členy lyžařské výpravy, kterou v neděli okolo poledne v údolí 40 kilometrů jižně od Bernu zaskočila lavina. Při operaci na jejich záchranu přišel druhý sesuv, který pohřbil jednoho záchranáře.
ČTĚTE TAKÉ: Zima řádí v Evropě i Asii. V Alpách zabíjejí laviny
Moravu zasype v noci sníh. Spadne až 15 centimetrů
Obětí neštěstí tak už je sedm. Šlo o největší lavinovou tragédii ve Švýcarsku od roku 1999, kdy si sesuvy sněhové masy vyžádaly životy 12 osob.
V Belgii se v pondělí večer utopili v řece Máse (Maas) sourozenci ve věku 17 a 18 let poté, co jejich nevlastní otec na kluzké vozovce poblíž Lutychu nezvládl řízení a sjel do řeky.
Británie: dopravní chaos
Mráz a husté sněžení se postaralo o chaos v Británii. Zavřené zůstaly v celé zemi kvůli sněhu a zledovatělým vozovkám stovky škol.
Vlakové spojení mezi Londýnem a severem země sníh přerušil. Mimo provoz bylo do poledne letiště v Manchesteru, lety ruší i letiště v Leedsu. Zpoždění nabraly četné linky na londýnských letištích Luton a Gatwick. Podle britských meteorologů teploty v noci poklesly pod minus deset stupňů Celsia.
V Polsku umrzlo za letošní zimu už 122 osob. Mezi oběťmi jsou hlavně bezdomovci. V Polsku totiž dál panují nízké teploty. V noci na dnešek ale už neklesly tak hluboko pod bod mrazu jako z neděle na pondělí, kdy bylo v Bialystoku při zemi naměřeno minus 31 stupňů Celsia.
Mohutné sněžení zapříčinilo dopravní chaos v bulharské metropoli Sofii. Sníh bránil v jízdě automobilům i autobusům, kilometry dlouhé kolony měly na svědomí zpoždění ve veřejné dopravě. Sofijské mezinárodní letiště bylo dočasně uzavřeno. Přistát nesměly například stroje z Istanbulu a Atén.
V Evropě na mnoha místech zůstávají kvůli sněhu úplně či částečně uzavřeny silnice, a to hlavně v horských oblastech. V rakouském Tyrolsku na dálnici D13 musel kvůli závějím zůstat uzavřený jízdní pruh.
V Alpách dál hrozí pád lavin. Větší nadílku ale meteorologové očekávají až od pátku.
Rusko: kvůli neopravenému topení stovka zraněných
Kruté mrazy tradičně panují i v Rusku. Do vězení by se kvůli nim mohl dostat velitel posádky v sibiřském vojenském městečku Step. Nepostaral se totiž o opravu topení a skoro dva týdny nechal ve čtyřicetistupňových mrazech bez tepla asi dvě tisícovky obyvatel. Když rtuť teploměru padla k minus 47 stupňům, skončila asi stovka žen a dětí v okolních nemocnicích a sanatoriích. Podplukovníkovi tak hrozí až čtvrt roku za mřížemi. Jenom v Moskvě už úřady napočítaly 30 umrzlých.
Se záplavami zápolí severozápad Albánie. Několik tamních regionů vyhlásilo nouzový stav. Stovky obyvatel už byly evakuovány ze svých domovů. "Potýkáme se se skutečnou katastrofou a podle předpovědí počasí se mají srážky v následujících dnech zhoršit," varoval dnes albánský premiér Sali Berisha, který postiženou oblast navštívil.
Navzdory opakovaným výzvám však mnozí obyvatelé postižených oblastí, zejména ve městě Skadar, odmítli opustit své domovy. "Nebude-li zbytí, budeme lidi evakuovat silou, neboť naší hlavní povinností je ochránit jejich životy," uvedl v Tiraně Leonard Olli z albánské civilní ochrany. Podle něj už bylo zaplaveno nejméně 570 domů a dalších 200 izolovala voda ze vzedmutých toků.
Na severozápadě Španělska nedaleko Santiaga de Compostela vykolejil nákladní vlak po sesuvu půdy způsobeném mohutnými srážkami. Strojvůdce byl zraněn.
Foto: ČTK/AP