Městský soud v Budapešti v úterý večer rozpustil extremistickou Maďarskou gardu. Podle verdiktu její aktivity porušovaly zákon o spolcích a ohrožovaly menšiny. Rozsudek zatím není pravomocný a obhájci gardy už oznámili, že se proti němu odvolají.
O zákaz Maďarské gardy, založené v srpnu 2007, usilovalo maďarské státní zastupitelství téměř rok. Extremistická organizace slovně útočila na menšiny v zemi, zejména na Romy, a často podnikala pochody do romských osad. Vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žije silná maďarská menšina, jež podle názoru gardy čelí národnímu útlaku.
"Významnou měrou tento krok přispěje k uklidnění vzájemných vztahů mezi Slovenskou republikou a Maďarskem," sdělil v Bratislavě premiér Fico, který patřil k ostrým kritikům gard a Budapešti víckrát vyčítal, že proti extremistům důrazněji nezasáhla.
Podle Fica by Maďarsko mělo rozpustit i další podobné organizace. "Maďarské gardy (...) byly polofašistickou organizací a věřím, že tak jak se to stalo v případě Maďarských gard, to bude i v případě dalších polofašistických organizací, které stále ještě po Maďarsku pochodují," dodal.
Rozhodnutí soudu uvítala i předsedkyně poslaneckého klubu vládní Maďarské socialistické strany Ildikó Lendvaiová. "Maďarský soud poprvé v takovém případě řekl dost," prohlásila Lendvaiová. Doplnila, že symbolický účinek rozsudku je ještě větší než jeho konkrétní dopad.
Velitel gardy Gábor Vóna rozsudek napadl s tím, že narušuje právo na svobodu vyjádření. Zároveň prohlásil, že činnost gardy rozhodnutím soudu nekončí. "Maďarská garda je nerozpustitelná. Bude pokračovat ve své činnosti pro záchranu národa a společnosti," řekl po vynesení rozsudku.
Před pokračováním činnosti gardy varují i maďarští odborníci, a to i v případě, že by rozsudek potvrdil soud vyšší instance. Podle nich se extremisté i přes soudní rozpuštění organizace stále považují za příslušníky Maďarské gardy a pochody budou zřejmě organizovat i nadále.
Foto: AP, Reuters