Soumrak drogové turistiky v Nizozemí. Jen pro domorodce

Zahraničí
27. 4. 2012 13:24
Joint v nizozemském Maastrichtu.
Joint v nizozemském Maastrichtu.

Soud v Nizozemí se postavil za chystaný vládní zákaz prodeje marihuany cizincům. Opatření má platit od 1. května ve třech provinciích na jihu země a od 1. ledna 2013 v celé zemi. Majitelé coffeeshopů, kde se lehké drogy prodávají, chtěli zamezit tomu, aby vstoupilo v platnost, a několik se jich kvůli tomu obrátilo minulý týden na soud. Tvrdili, že chystané opatření je diskriminační. Soud v Haagu ale dnes jejich žádost zamítl.

Chystaná regule neporušuje "základní principy zákona proti diskriminaci", uvedl soud.

Majitelé coffeeshopů řekli, že se proti verdiktu odvolají. Podle soudu by majitelé coffeeshopů měli napřístě prodávat měkké drogy jen držitelům průkazů nazvaných "wietpas". I proti těmto "pasům" se ale zvedl odpor, neboť jejich držitel musí sdělit řadu osobních údajů. 

Podle chystaného opatření se mají z 670 nizozemských coffeeshopů stát "uzavřené kluby" s nejvýše 2000 členy, jimiž mají být pouze plnoletí nizozemští občané. S regulí nesouhlasí Amsterodam, kde cofeeshopy přitahují množství turistů, a jeho starosta Eberhard van der Laan prý chce najít kompromisní řešení.

Tzv. wietpas (článeček magazínu Elsevier).Stoupenci nařízení doufají, že omezí drogovou turistiku, která ročně do Nizozemí přiláká téměř čtyři miliony cizinců, zejména z Francie, Německa a Belgie. Podle komentářů by šlo o nejvýznamnější změnu v rámci tolerance k takzvaným lehkým drogám, kterou je Nizozemí známé desítky let.

Příkladem drogové turistiky je Venlo, jež se stalo vstupní branou pro mladé Němce hlavně z Porýní a Vestfálska do nizozemského drogového ráje. Pět oficiálních coffeeshopů ve Venlo nestačilo už záhy pokrýt ohromnou poptávku po hašiši a marihuaně, a tak jen v malé čtvrti u břehů Másy vzniklo na šedesát nelegálních prodejen měkkých drog. Každý den za nimi do nevelkého města přijíždělo kolem čtyř tisíc Němců. Jejich často noční nájezdy provázel hluk, výtržnosti, kriminalita, močení na domy...

Podle některých studií by ale opatření mohlo vést k růstu drobné kriminality a obchodování s drogami v ulicích, kvůli kterým začalo Nizozemí v 70. letech minulého století tolerantní politiku vůči lehkým drogám uplatňovat. Od roku 1976 je v zemi možné prodávat nebo mít u sebe méně než pět gramů marihuany. Pěstování ve velkém se ale v Nizozemí stejně jako jinde v Evropě trestá.

 

Cofeeshopy forever?

 

Kvůli své tolerantní politice k měkkým drogám je nizozemská vláda pod trvalým tlakem Bruselu. Křesťanští demokraté (CDA), tehdy největší strana vládní koalice, dokonce předloni požadovali ukončení této tolerance. Někteří experti již dříve předvídali, že coffeeshopy nepřežijí rok 2010. Mýlili se. CDA mezitím svůj postoj zmírnila, ale s výhradou, že se přístupnost k měkkým drogám vrátí k původní myšlence, jež nepočítala s návaly milionů drogových turistů. Počet coffeeshopů v Nizozemí uplynulých deset let přesto prudce klesl, a sice z asi 1400 na 700 ve stovce obcí.

 

Autor: - pp -, ČTK Foto: Profimedia , Elsevier (repro).

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ