Britská vláda hodlá přeměnit Sněmovnu lordů ve volenou parlamentní komoru vytvořenou po vzoru amerického Senátu. Labouristický ministr dopravy Andrew Adonis v televizním rozhovoru potvrdil, že reforma bude součástí volebního programu labouristů.
Labouristé reformují Sněmovnu lordů již od svého nástupu k moci před 13 lety. V roce 1999 prosadili reformu vyřazující většinu dědičných šlechticů.
Nyní má Sněmovna lordů 746 členů, z toho 92 jsou dědiční peerové. Většinu členů tak tvoří lordi navržení politickými stranami. Labouristé se snažili proměnit Sněmovnu lordů i později, ale jejich plány narazily na odpor jejích členů.
ČTĚTE TAKÉ: Náskok toryů se tenčí. Cameron ostře zaútočil
Britský premiér Brown stráví dovolenou jako dobrovolník
Browna má udržet nad vodou i poradce královny
Nyní chtějí navrhnout komoru o 300 členech, kteří budou voleni na pět let a mohou být zvoleni nejvýš na tři funkční období. Každých pět let bude volena poměrným systémem třetina členů. Vláda navrhne konzultaci o názvu nové komory, nejčastěji se mluví o Senátu. V každém případě takřka s určitostí zanikne název Sněmovna lordů používaný od 14. století.
Podle Adonise může být zákonodárné shromáždění v moderním světě legitimní jen tehdy, když bude plně volené. Podle něj ministr spravedlnosti Jack Straw oznámí konkrétní návrhy velmi brzy.
Opoziční liberální demokraté jsou také pro volenou horní parlamentní komoru a konzervativci jsou pro převážně volenou komoru. Obě opoziční strany však kritizovaly záměry labouristů jako předvolební trik s tím, že měli na reformu parlamentu 13 let a s dalším návrhem přicházejí jen pár týdnů před volbami, které musejí být do začátku června.
Podle labouristických záměrů budou muset poslanci nové komory žít v Británii a platit zde daně. Požadavek následuje po kontroverzi kolem místopředsedy konzervativců a člena Sněmovny lordů Michaela Ashcrofta, který po letech kontroverzí až nedávno přiznal, že neplatí v Británii daně ze svých výdělků v zahraničí. Ty tvoří většinu příjmů podnikatele.
Kritici také tvrdí, že plně volená Sněmovna lordů povede k mocenským střetům mezi oběma komorami. Podle Adonise to však v Británii může fungovat "jako u většiny demokracií", když vláda bude odpovědná jen Dolní sněmovně.
Ilustrační foto: ČTK/AP