Soused islamista. V Sýrii bojuje nejméně 1200 džihádistů z EU

Zahraničí
15. 1. 2014 16:55
V Sýrii cvičí kajda občany EU teroru proto Západu.
V Sýrii cvičí kajda občany EU teroru proto Západu.

Nejméně 1200 občanů EU odjelo do konfliktních oblastí, hlavně do Sýrie, kde bojují a získávají výcvik často u skupin s teroristickou agendou. V Bruselu to dnes prohlásila eurokomisařka pro vnitřní problematiku Cecilia Malmströmová. Evropská komise dnes navrhla některé způsoby, jak posílit snahy členských zemí o potírání násilného extremismu.

Malmströmová zdůraznila, že údaj o 1200 evropských občanech je založen na informacích od členských zemí EU a skutečné číslo tak může být i výrazně vyšší. Kromě Sýrie, která je nyní hlavním centrem podobných cesta, eurokomisařka zmínila jako cílové země také Súdán a Somálsko.

Kajdisté cvičí v Sýrii občany EU na teroristy.K cestě do podobné oblasti mladé Evropany často navede extremistická propaganda nebo přímo "náboráři" některých skupin.

Lidé, kteří boj či podobný výcvik absolvují, se občas vrací ještě více zradikalizováni a představují tak nejen přímé bezpečnostní riziko, ale někdy též vzor pro další, aby je následovali.

"Jednotlivci se radikalizují a jsou odhodláni k násilným či teroristickým činům," připomněla eurokomisařka. Inspirováni podle ní přitom bývají nejen militantní ideologií sítě al-Kajda,  také nacionalistickými názory z levicového i pravicového okraje politického spektra.

Malmströmová připomněla nejen nedávný pokus o sebevražedný útok ve Švédsku, ale i útoky neonacistů na Romy v Maďarsku či extrémistické násilnosti v Řecku.

Komisařka zdůraznila, že při boji s extremismem jsou tradiční prostředky ochrany práva a pořádku významné, mnohdy však nestačí.

Členové radikálních islamistů z ISIS zadržení v Iráku.Evropská komise proto vyčleňuje ve finančním období do roku 2017 celkem 20 milionů eur (asi 540 milionů korun) na vytvoření evropského znalostního střediska, které by mělo členským zemím unie pomáhat s hledáním a aplikací účinných způsobů snižování extrémistického přesvědčení.

Země EU by si ovšem měly samy dokázat vybudovat skutečně funkční národní strategie.

Odradit především mladé lidi od cesty extremismu by měly "demotivační" programy, do kterých se mají zapojit oběti násilí, ale třeba také zklamaní bývalí aktivisté extrémních skupin nebo místní náboženské autority.

Každá země by také měla mít připravena "výstupní strategii" a umět nabídnout pomocnou ruku těm, kdo se rozhodnou extrémní ideologii opustit.

Spolu se soukromým sektorem by zase mělo být možné účinněji se zaměřit na snižování šíření extrémních ideologií prostřednictvím internetu, například skrz sociální sítě, diskusní fóra a sdílené videonahrávky.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ