Španělé bouchli do stolu. Vyhostili velvyslance KLDR

Zahraničí
19. 9. 2017 10:30
Velvyslanec Kim Hjok-čchol.
Velvyslanec Kim Hjok-čchol.

Španělsko vyhostilo severokorejského velvyslance kvůli tomu, že jeho země porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN a pokračuje v raketových a jaderných testech. Velvyslanec Kim Hjok-čchol musí Španělsko opustit do 30. září. 

Španělské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo velvyslance KLDR, aby mu oznámilo, že ho považuje za "personu non grata" (nežádoucí osobou). Svůj krok vysvětlilo tím, že severokorejský režim vážně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN a pokračuje v provokacích svými raketovými testy.

Ministr zahraničí Alfonso Dastis uvedl, že velvyslance už dříve opakovaně upozornil, že chování Pchjongjangu bude mít následky. Šéf španělské diplomacie si velvyslance předvolal už před měsícem a oznámil mu vyhoštění jednoho ze tří členů severokorejského zastoupení.

RB OSN naposledy zpřísnila sankce proti KLDR minulý týden kvůli jejímu šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září. Severní Korea pár dní nato odpálila další raketu, která přeletěla Japonsko a dopadla do Tichého oceánu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Javier Tormo

Další čtení

Ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková a slovenský premiér Robert Fico na společném jednání členů slovenské a ukrajinské vlády 17. října 2025 v Košicích

Slovensko jako černá ovce EU. Fico na pomoc Ukrajině nedá ani euro

Zahraničí
26. 10. 2025
ilustrační foto

Francouzská policie zatkla dva podezřelé z loupeže klenotů v Louvre

Zahraničí
Aktualizováno: 26. 10. 2025 12:29

Trump se s Putinem nesetká, dokud nebude možné uzavřít mírovou dohodu

Zahraničí
Aktualizováno: 26. 10. 2025 01:45

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ