Španělé chtějí, aby se nový král více zapojil do politiky

Zahraničí
22. 6. 2014 18:55
Většina Španělů si přeje, aby král Felipe VI hrál v politice větší roli.
Většina Španělů si přeje, aby král Felipe VI hrál v politice větší roli.

Většina Španělů si přeje, aby jejich nový král Felipe VI. hrál větší roli v politice a pomohl vybudovat most mezi rozdělenými politickými stranami a regiony v zemi. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil španělský list El País.

Španělská královská rodina se v posledních letech snaží zůstat mimo soupeřící politické frakce, i když bývalý král Juan Carlos, otec Felipeho, pomohl v 70. letech k hladkému přechodu země od diktatury k demokracii.

Podle průzkumu se tři čtvrtiny Španělů domnívají, že Felipe by měl osobně tlačit na strany, aby se dohodly na řešení problémů Španělska, v případě, že politici nejsou schopni se domluvit. Felipe složil slib ve čtvrtek po abdikaci svého otce.

Felipe VI. se svou manželkou Letiziou na první oficiální královské audienci.Průzkumu je odrazem všeobecné frustrace obyvatel z hašteření mezi vládnoucí středo-pravou Lidovou stranou a hlavní opoziční Španělskou dělnickou socialistickou stranou (PSOE) během debat o nových zákonech, mimo jiné o zvýšení transparentnosti a boji proti korupci. Problémy jsou také mezi politiky v regionech a největšími celonárodními politickými snahami. V jednom z nejbohatších regionů Španělska, Katalánsku, rostou snahy o osamostatnění a jednání o urovnání sporů mezi katalánským stranami a jejich národními partnery selhala.

Průzkum ukázal, že 91 procent lidí věří, že jsou nutné další politické dohody, které by vyřešily problémy Španělska. Pětasedmdesát procent dotazovaných pak podporuje myšlenku, aby nový král aktivně tlačil na uzavření takových dohod.

Jiný průzkum barcelonského listu La Vanguardia ukázal, že většina Španělů nadále podporuje parlamentní monarchii a upřednostňuje ji před republikou. V její prospěch se vyslovilo téměř 52 procent dotazovaných. Nicméně průzkumy z posledních deseti let ukazují, že stále více lidí pod 40 let podporuje republiku.

Většina dotazovaných v průzkumu listu La Vanguardia věří, že Felipe je dobře informován o problému Katalánska. Názor na to, zda by jeho zásah mohl pomoci vyřešit rozdíly mezi Madridem a Barcelonou je však rozdělen rovnoměrně mezi oba tábory, tedy zastánců toho, že jeho zásah by pomohl, a těch, co si myslí, že jeho zásah nepomůže. Královský palác již oznámil, že králova první cesta mimo Madrid povede do Katalánska, kde bude udělovat podnikatelskou cenu. Průzkum také potvrdil, že Felipe je mnohem oblíbenější než jeho otec Juan Carlos, který odstoupil tento měsíc po sérii skandálů.

Průzkumu pro El País se zúčastnilo 600 lidí. V průzkumu pro La Vanguardia bylo dotazovano 200 lidí z Katalánska a dalších 800 ze zbývajících částí Španělska.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sergio Barrenechea

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ