Španělé zatýkali podezřelé z napojení na IS. Čím se provinili?

Zahraničí
30. 11. 2016 16:10
Španělská policie zatkla dva Maročany podezřelé z napojení na IS
Španělská policie zatkla dva Maročany podezřelé z napojení na IS

Španělská policie zatkla dva Maročany, kteří jsou podezřelí z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Jeden podle úřadů nejspíš plánoval útoky na civilisty ve Španělsku, druhý se pokusil přidat k IS v Sýrii. 

První muž byl zadržen asi čtyřicet kilometrů jižně od španělské metropole Madridu ve městě Aranjuez, kde bydlel. Ministerstvo uvedlo, že trávil mnoho hodin sledováním a šířením videí spojených s IS a projevoval známky fanatismu. Odpovídal tak profilu "osamělých vlků", tedy jedinců, které IS využívá k nečekaným individuálním útokům na západní cíle.

Maročan mimo jiné přechovával materiály o vůdci teroristické sítě al-Kajda Usámovi bin Ládinovi, kterého zabilo americké komando, a o čtyřech extremistech, kteří se v roce 2004 ve Španělsku odpálili po vlakových útocích v Madridu.

Ministerstvo později oznámilo zatčení jiného Maročana v baskickém městě Irún nedaleko francouzských hranic. Muž před tím odcestoval do Turecka, aby se mohl připojit k IS v Sýrii. Turecké úřady jej však zajistily a odeslaly zpět do Španělska.

Od loňského roku již španělská policie zatkla 170 osob podezřelých z džihádistických aktivit.

Autor: APFoto: ČTK , Ismael Herrero

Další čtení

ilustrační foto

Dron shodil na ruské obchodní zastoupení ve Stockholmu barvu a odletěl

Zahraničí
9. 11. 2025
ilustrační foto

Rusko zničilo dvě ukrajinské elektrárny a obytný dům. Jsou mrtví civilisté

Zahraničí
8. 11. 2025
ilustrační foto

Cestovat po USA je stále těžší. Kvůli shutdownu zase zrušili přes 800 letů

Zahraničí
8. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ