Kromě podpoření referenda o nezávislosti katalánským parlamentem došlo ve čtvrtek na španělské politické scéně k ještě jedné zajímavé události. Od vládní Lidové strany (PP) se odštěpila část členů, aby vytvořila novou konzervativní partaj jménem Vox (latinsky "hlas"). Důvodem je nespokojenost s počínáním vlády premiéra Mariana Rajoye, mimo jiné právě v případě katalánské otázky.
Cílem nového subjektu je svézt se na vlně odporu veřejnosti vůči Rajoyově vládě. Ta doplácí na obrovskou nezaměstnanost, korupční skandály a v poslední době i na snahu prosadit přísný protipotratový zákon.
Kromě toho ji členové Vox kritizují za to, že neplní předvolební sliby (například přistoupila ke zvýšení daní) a je příliš měkká vůči Kataláncům a Baskům.
"Miliony Španělů se cítí opuštěni politickým systémem, který je zamořený korupcí a slouží soukromým zájmům," prohlásila jedna z hlavních osobností strany Santiago Abascal. Ve vedení ho doplňuje například José Antonio Ortega Lara, kterého v roce 1996 unesla ETA a rok a půl strávil v místnosti o čtyřech metrech čtverečních.
Vox se označuje za středově-pravicovou alternativu k současným stranám. Její program je ale možné označit za populistický. Strana mimo jiné žádá přepsání ústavy tak, aby byl zrušen systém autonomních společenství a Španělsko se zase stalo centralizovaným státem. Své kandidáty chce vyslat už do evropských voleb, které se budou konat v květnu.
Díky skutečnosti, že se španělští voliči v poslední době přiklánějí k menším stranám, nemusí být Vox úplně bez šance. Inspirací mu může být centristické hnutí Jednota pokroku a demokracie (UPyD) bývalé europoslankyně Rosy Diezové, které se v předvolebních průzkumech pohybuje okolo 10 procent.
Zato PP u voličů ztrácí. V průzkumech ji stále častěji předhánějí socialisté. Podle výzkumu agentury Metroscopia z minulého týdne by ve volbách získali o 1,5 procenta více.