Řidiči na zaplněných španělských dálnicích se nemusejí příliš obávat, že by za své přestupky platili. A může za to paradoxně hospodářská recese a vládní škrty, proti kterým se dopraváci ohrazují.
Namísto bločků řidičům pouze náležitě vyčiní, čímž ale u jiných budí obavy, zda tím nepolevuje disciplína na silnicích. Poslední víkend byl totiž za letošek nejhorší, co se smrtelných nehod týče.
Od června se snížily platy všech státních zaměstnanců o pět procent, hned toho měsíce dostali řidiči o polovinu méně pokut, citovala agentura AP statistiky dopravního oddělení Občanské gardy (Guardia civil, španělské četnictvo, pozn. red.).
ČTĚTE TAKÉ: Katalánci proti Španělsku. Zakázali koridu
Protest, který španělský tisk překřtil na "stávku skloněných per", je dalším letním trnem v patě španělské vlády po hrozbě stávky ze strany leteckých dispečerů.
Blbá nálada
Sami dopravní četníci svou neposlušnost otevřeně nepřiznávají, jejich šéf však ano. "Je tu všeobecný špatný pocit," říká funkcionář Nezávislého sdružení Občanské gardy (které plní funkce odborového sdružení četnictva), který si nepřál být jmenován. Protesty prý začaly spontánně, sotva vláda oznámila škrty, a rychle se rozšířily.
Deset tisíc četníků dopravního oddělení už tak nemělo zrovna dobrou náladu, neboť mají ve srovnání se svými protějšky z klasické policie horší platy. V dubnu je pak popudily pokyny, aby méně používali mobilní telefony a namísto patrolování v pohybu strávili více času číháním na neposlušné řidiče. Podle nových pravidel, která dopraváci nesou nelibě, také dostávají lepší ohodnocení za udělené pokuty než třeba za pomoc řidiči v nouzi.
Snížení platů pak bylo jen další kapkou, vysvětluje činovník sdružení. "My, co pracujeme v dopravě, potřebujeme motivaci."
Minulý víkend zemřelo na dálnicích 29 lidí, o polovinu nad běžný průměr v tuto dobu, a objevily se kritiky, že za to může laxní přístup četníků. To ale vyvrací i Pere Navarro z dopravního ředitelství ministerstva vnitra. "Nikdy bych netvrdil, že protest Občanské gardy způsobil nárůst v dálničních nehodách." Jeden víkend je příliš krátká doba, aby měla nějakou vypovídající hodnotu.
Deník El País varuje před oběma extrémy - ohrazuje se vůči četníkům, že berou bezpečnost na silnicích za rukojmí, i vůči vládní politice, která z četníků dělá místo pomoci výběrčí pokut.
Foto: flickr.com/copsadmirer