Špatný vzduch stále trápí mnoho zemí EU - i Česko

Zahraničí
15. 10. 2013 18:05
Do tašky nebo kabelky plynovou masku jako povinnou výbavu? Možná už brzy.
Do tašky nebo kabelky plynovou masku jako povinnou výbavu? Možná už brzy.

Znečištění vzduchu je na mnoha místech Evropy včetně České republiky nadále nebezpečně velké a má za následek předčasná úmrtí či ekonomické ztráty spojené s nižší úrodou. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Emise některých škodlivých látek podle ní v Evropě v posledních desítkách let klesly.

Hodnoty jiných ale klesají mnohem pomaleji vzhledem k tomu, že se zvýšil počet aut s dieselovými motory a domácností, které ve snaze ušetřit místo plynu topí dřevem.

Zpráva hodnotí kvalitu ovzduší v Evropě v období 2002 až 2011. Špatná byla podle ní situace u mikroskopických částic a ozonu. Škodlivým koncentracím těchto látek bylo v evropských městech během tří let do roku 2011 vystaveno až 98 procent obyvatel, tvrdí EEA, která se v tomto hodnocení opírá o přísnější, ale nezávazné normy Světové zdravotnické organizace (WHO).

Evropská unie má mezní hodnoty pro tyto látky mírnější. I tak ale denní prahové hodnoty EU pro jemné částice v roce 2011 překročilo 22 evropských zemí včetně Francie, Německa nebo České republiky. Česko patřilo v tomto druhu znečištění ovzduší k nejhorším. Koncentrace jemných částic menších než 2,5 mikrometru zde byla podle zprávy na několik místech větší, než stanovovaly cílové hodnoty pro předešlý rok.

K podobným zjištěním experti došli také v Bulharsku, ve Francii, Itálii, Polsku a na Slovensku.
Částice menší než 2,5 mikrometru se v dýchacím ústrojí dostávají nejhlouběji. WHO nedávno spojila dlouhodobé vystavení těmto látkám se zvýšenou nemocností a úmrtími kvůli srdečním či dýchacím obtížím.

Pokud jde o území ČR, z nákresů vyplývá, že z hlediska částic menších než deset mikrometrů byla situace nejhorší v oblasti Ostravska a na severozápadě Čech.

Evropští regulátoři by měli navrhnout přísnější unijní limity na mikročástice a další znečišťující látky. Návrhy by se mohly objevit do konce roku.

Elektrárna v německé spolkové zemi Branibory.EEA je jednou z agentur Evropské unie. Zpráva EEA také tvrdí, že emise oxidů síry, které způsobují kyselý déšť, se během sledované dekády v EU snížily zhruba o polovinu a emise oxidů dusíku o 27 procent.

Především země u Středozemního moře jako Itálie a Španělsko se ale dál potýkají s velkými hodnotami přízemního ozonu, který ovlivňuje zemědělskou produkci.

Na jeho vzniku se kromě slunečního záření a dalších látek v ovzduší podílí i oxid dusičitý. Jeho hlavním zdrojem jsou dieselová auta, kterých po Evropě jezdí stále víc, konstatuje také zpráva.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trump prý vyhrožoval Putinovi vybombardováním Moskvy „na prach“

Zahraničí
9. 7. 2025

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ